Salt 3285024 1920

Nejenom do jídla, několik balení soli používá ve chvíli, kdy se rozhodne uklízet svůj dům

Sůl je cenná surovina s všestranným použitím. Před dávnými časy se solí dokonce platilo, říkalo se jí bílé zlato. Sůl je nezbytná přísada v kuchyni a dlouhé věky ji lidé používají také ke konzervování potravin. Tato bílá látka má totiž vynikající vlastnosti. Pohlcuje vlhkost a zároveň také vytváří prostředí, ve kterém nebují mikrobiální život. To jsou dvě důležité věci pro uchovávání potravin konzervací. Sůl vyzdvihuje chutě a vůně v jídle. Ale nic se nemá přehánět, tedy ani používání soli. Nadměrně solená jídla a pochutiny mohou zapříčinit různé zdravotní komplikace.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvýraznější trendy v interiérovém designu pro podzim a zimu 2020
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sůl jako čistící pomocník v domácnosti

Detergentní účinky soli využijeme v mnoha případech, kdy se potřebujeme zbavit usazenin nebo mastných skvrn. Sůl má také bělící účinky. Na co vše tedy můžeme sůl použít?

  • Třeba při čištění skla. Usazeniny na dně lahví nebo váz s úzkým hrdlem můžeme vyčistit pomocí soli. Stačí ji nasypat do nádoby, zalít trochou vody a chvíli protřepávat a poté vypláchnout.
  • Můžeme s ní vyčistit také zašlý proutěný nábytek. Stačí si připravit vlažný roztok vody se solí.
  • Všichni známe skvrny od červeného vína nebo krve. Sůl tyto skvrny vybělí. Jen je třeba je co nejdříve namočit studenou vodou a poté aplikovat na čtvrt hodiny sůl.
  • Dřevěné kuchyňské prkénko je vhodné čas od času dezinfikovat a vyčistit solným roztokem.
Mohlo by vás zajímat:  Pár kapek glycerinu udělá zázraky s okny a zachrání vyschlou kosmetiku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bojuje i se zápachem

Sůl pohlcuje různé pachy. Je jedno, z čeho zápach vychází, ale sůl nám pomůže se ho zbavit. Ať už se jedná o boty, koberečky našich čtyřnohých miláčků nebo ledničku. Stačí nasypat sůl do sáčku z tenké látky a vložit na místo zápachu, nebo dané místo tímto sáčkem zlehka potírat. Větší plochu můžeme posolit. Po chvíli působení, stačí několik minut, sůl vysajeme nebo vyklepeme. Z koberečku by měly lépe pustit i chlupy. Sůl má v obecné rovině dezinfekční, antibakteriální účinky a vyrovná se i s plísněmi. 

Přidat na Seznam.cz