Kitchen 2165756 1280

Boj s rybenkami bývá nekonečný. S těmito vychytávkami je možné konečně zvítězit

Rybenky domácí jsou malý hmyz, který se často objevuje v koupelnách a kuchyních, jelikož miluje teplá a vlhká místa. Rybenky domácí vedou noční život, proto je nejsnazší vidět je po setmění, ihned po rozsvícení světla. Rybenky nejsou nebezpečné, ale u mnoha lidí vzbuzují znechucení, a pokud se rychle množí, mohou způsobit menší škody. Naštěstí proti nim lze bojovat ekologickými a bezpečnými metodami. Jak rozpoznat přítomnost rybenek v domě a jak se jich nejúčinněji zbavit?

Kdo je rybenka domácí?

Rybenky jsou malý hmyz bez křídel. Mají protáhlý tvar a nepřesahují délku 10 mm. Jejich charakteristickým rysem jsou zatočená a dlouhá tykadla.  Tento nenápadný hmyz se umí rychle množit a může zničit některé předměty. Krmí se výrobky obsahujícími škrob, polysacharidy, organická lepidla i celulózu. Rybenka domácí proto může zničit tapety a jiné lepené prvky, kožené a vlněné výrobky, stejně jako knihy nebo dokumenty a papírové obaly.

Mohlo by vás zajímat:  Útulnost a vnitřní štěstí. Z Dánska přichází styl hygge
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se zbavit rybenek?

Účinným způsobem, jak odpudit rybenky, je připravit ekologické postřiky. Vodu smíchejte s levandulovým olejem a citronovou šťávou ve stejném poměru. Směs nastříkejte na místa, kde se rybenky vyskytují. Stejně účinné jsou kosmetické tampony pokapané levandulovým olejem. Rybenky také nemají rády vůni koření a bylin, proto proti nim použijte hřebíček, skořici nebo rozmarýn.

Past na rybenky

Můžete také snadno vytvořit jednoduchou past. Vnitřek malé nádoby polepte lepicí páskou a na dno umístěte cukr. Hmyz se snadno dostane dovnitř, ale na kluzké stěny se nebude moci dostat.

Mohlo by vás zajímat:  Prach je věčný, ale s několika zásadami ho lze snížit na minimum

Jak se chránit před invazí rybenek?

Chcete-li se chránit před rybenkami, stačí dodržovat několik důležitých pravidel. Nejprve je nutné místnost často větrat a nenechat vzniknout přílišnou vlhkost. V koupelně použijte absorbéry vlhkosti či ventilátory, které vaši domácnost ochrání před tvorbou plísní. Odstraňte případné mezery ve stěnách nebo na podlaze silikonem.

Přidat na Seznam.cz