Nechtěně zabarvené prádlo lze ještě zachránit pomocí obyčejných domácích surovin
Barevné oblečení sice můžete prát dohromady, ale pokud máte nové kousky, je lepší je nejdříve vyprat samostatně, aby nepustily barvu na jinak barevné oblečení. Stálost barev zajistí obyčejný ocet, který barvy uzavře, takže by oblečení pouštět barvu následně už nemělo.
V lékárničce najdete suroviny, které při obarvení pomohou
Pokud se podíváte do spíže nebo lékárničky, najdete tam předměty, které budete potřebovat jako první pomoc při obarvení oblečení. Stačí jediná barevná ponožka při praní bílého prádla, a problém může být na světě. Je dobré být na tuto situaci připravený. Vyzkoušet můžete trik se skořápkami. Ty rozbijte na kousky a zabalte do gázy. Na konci zavažte nitěmi, vložte takto připravený balíček mezi prádlo do pračky a znovu ho vyperte. Skořápky mají schopnost vázat na sebe barvu a oblečení by tak mělo být v původním stavu.
Pomoci si můžete také mlékem. Nalijte ho do misky, naložte do něj mírně zašedlé oblečení, nechte několik hodin působit a poté vyperte, jak jste zvyklí. Stejným způsobem vám pomůže také jedlá soda. Přidejte dvě lžíce sody do sklenice teplé vody, zamíchejte a přilijte do bubnu pračky. Poté vyperte jako obvykle.
Místo klasického prášku můžete použít domácí suroviny
Na praní prádla se často používá také kyselina citronová. Nejdříve nastavte program s nejvyšší teplotou, která je vhodná právě pro daný typ materiálu. Pokud chcete odstranit obarvení na ložním prádle nebo ručnících, přidejte dva balíčky kyseliny a pračku zapněte na 90 stupňů.
Do pracího prášku můžete také přidat prášek do pečiva. Neperte potom ale na teplotu vyšší než 40 stupňů, jinak prášek ztratí své vlastnosti, kvůli kterým ho přidáváte do praní. Amoniak můžete použít, pokud máte na ručnících nebo froté prádle těžko odstranitelné skvrny. Teplotu nastavte na 60 stupňů a vyperte.
Zdroj: https://tide.com/en-us/how-to-wash-clothes/washing-different-fabrics-and-colors/how-to-wash-color-clothes