K osvěžení záclon postačí žehlička a trocha aviváže

K osvěžení záclon postačí žehlička a trocha aviváže

Ať už i u vás doma nastal jarní úklid, nebo se pouze snažíte, aby váš domov zase působil o něco čistěji, neměli byste zapomínat na záclony. A proč, ptáte se? Důvodů je hned několik. Právě ty se dozvíte v tomto článku společně s tipy, jak záclony či závěsy osvěžit bez použití pračky a zbytečně velkého množství času.

Proč je důležité záclony jednou za čas osvěžit

Tento kus látky je umístěn v jednom z míst s nejznečištěnějším ovzduším z celého bytu. U oken. Právě na těchto místech dochází k lpění prachu, nečistot i pachů z venkovního ovzduší. To se k vám domů dostane jednoduše při větrání, ale i pokud vám okna správně netěsní. Je tedy důležité záclony jednou za čas sundat.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen v konvici a kávovaru vyčistí produkty z kuchyně

Dalším důvodem je to, že záclony či závěsy jsou rájem pro roztoče. Je to právě kvůli tomu, z jakého jsou materiálu. Špína a prach na nich pak dávají roztočům potravu. Tyto mikroorganismy jsou častým alergenem a dají se zničit hlavně vysokou teplotou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mít záclony jako nové bez zdlouhavého praní

Odpověď je jednoduchá. Použijte na záclony žehličku, ale nejen tak ledajakým způsobem. Nádržku na vodu naplňte aviváží. V případě zájmu můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje. V tomto případě je ale možné, že se vám na záclonách vyskytnou skvrny a měli byste tak olej vyzkoušet předem. Dále nastavte žehličku na parní režim. Vezměte si záclony, ale žehličku na ně nepřikládejte. Pouze z mírné vzdálenosti pouštějte na látku páru. Horká pára žehličky záclony narovná a zároveň zabije velkou část již zmíněných roztočů. Aviváž, popřípadě esenciální olej, pak záclonu osvěží a zbaví jakýchkoli nežádoucích pachů.

Mohlo by vás zajímat:  Alobal zná každý, málokdo ho ale umí použít. Každá strana má svůj význam

Dejte si ale pozor, abyste tekutiny na záclony nehromadili příliš. Záclona by pak začala lepit a vytvářely by se na ní skvrny. Také na konci určitě vyprázdněte zásobník žehličky. Zbylá tekutina v ní by jí mohla velice uškodit.

Zdroj: https://housewifehowtos.com/clean/how-to-clean-curtains/
Přidat na Seznam.cz