Sklenky1

Namísto zářivě čistých sklenic zašlé sklo: na vině bývají typické chyby při mytí

Také už se vám stalo, že jste z myčky vyndali skleničky, které místo aby zářily čistotou, působily zašle, či dokonce špinavě? To dokáže zkazit náladu každému, zvlášť když čekáme návštěvu. Vyřešit tento nepříjemný problém je však jednodušší, než si myslíte!

Proč jsou vaše skleničky zašlé?

Zjistit důvod, proč vaše skleničky nezáří po umytí čistotou, může být důležitější než později napravovat vzniklé škody. Nejpravděpodobnějším viníkem zakaleného skla je tvrdá voda. Minerály v ní obsažené zanechávají bílý film a při oplachování mycího prostředku je tvrdá voda méně účinná než voda měkká, což také vede k tvorbě filmu.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o oblečení začíná ve skříni. Každý kousek najde své perfektní místo pro uložení
Zdroj obrázku: Freepik

Dalším viníkem může být tzv. „leptání“, které je způsobené nadměrně horkou vodou při mytí, příliš měkkou vodou, nadměrným množstvím čisticího prostředku nebo přílišným drhnutím. Příště tedy zkuste použít méně gelu na nádobí a upravte teplotu vody v myčce (nebo i při ručním mytí). Při mytí v myčce nepoužívejte program „předmytí“.

Jak vyčistit již zakalené skleničky

Pokud jsou vaše skleničky již zašlé, postupujte podle následujících kroků. K tomuto postupu budete potřebovat pouze 3 přísady: vodu, ocet a hadřík. Postup:

Mohlo by vás zajímat:  Škrob udrží záclony i ubrusy dlouho krásné a hladké
Zdroj obrázku: Freepik
  1. Naplňte vhodnou nádobu (dřez nebo kbelík) zředěným octovým roztokem. Roztok získáte smícháním vody a octa v poměru 1 : 1.
  2. Namočte zakalené sklo do vzniklého octového roztoku a nechejte ho ponořené přibližně 30 minut.
  3. Po 30 minutách vyjměte jednu ze sklenic z roztoku a opláchněte ji. Pokud je stále zakalená, vložte ji zpět na dalších 20–30 minut.
  4. Znovu otestujte účinek: Pokud sklo vypadá dobře, vypusťte octový roztok a každou sklenici opláchněte jednotlivě teplou vodou.
  5. Skleničky osušte čistým, suchých hadříkem a odstraňte všechny zbytky tvrdé vody, které by na skle mohly zůstat (včetně malých kapiček).
Mohlo by vás zajímat:  Řezané květiny vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému řezu a několika doplňkům do vody

Poznámka: Pokud to vypadá, že ocet nemá na zašlé sklo vůbec žádný vliv, bude vaším problémem s největší pravděpodobností právě výše zmíněné leptání. To je bohužel nevratné a nic s ním nezmůžou ani speciální přípravky.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a38591/how-to-clean-cloudy-drinking-glasses/
Přidat na Seznam.cz