Na některých místech se to bakteriemi jen hemží. Toaleta přitom nepatří k nejhorším

Na některých místech se to bakteriemi jen hemží. Toaleta přitom nepatří k nejhorším

Pandemie covidu-19 nám ukázala, jak vážné následky můžou způsobit mikroorganismy. Je pravdou, že většina z nich neohrožuje naši bezpečnost, ale jsou i takové, které mohou způsobovat vážné onemocnění. Proto je důležité vědět, kde všude se bakterie v našich domácnostech nejvíce vyskytují.

Toaleta?

Někteří z nás se domnívají, že nejšpinavějším místem v domě je toaleta. Není tomu ale tak. Díky tomu, že většina z nás umývá toaletu alespoň jedenkrát týdně. Také bývají v toaletě desinfekční osvěžující závěsy či gely. Toaleta je tedy z hygienického hlediska čistější než například naše telefony.

Mohlo by vás zajímat:  Klíče nebo módní doplňky lze doma uložit prakticky, a přitom kreativně. Fantazii se meze nekladou

Kdy jste naposledy desinfikovali telefon?

Mnoho lidí bohužel zapomíná na pravidelnou desinfekci tohoto zařízení. Přitom se telefonu dotýkáme prakticky po celý den. Telefon obsahuje mnoho nebezpečných bakterií. Toto zařízení vezmeme kdykoli do ruky a přiložíme jej k obličeji. Bakterie se tak rychle dostanou tam, kam chtějí. Proto je desinfekce telefonu důležitá.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde ještě se mikroorganismům daří?

Kliky dveří, vypínače či různá madla. Při čištění domácnosti na tyto plochy často zapomínáme. V průběhu dne se těchto míst několikrát automaticky dotýkáme mnohdy i špinavýma rukama. Po příchodu domů si jdeme umýt ruce, ale cestou k umyvadlu se nejdříve dotkneme klíčů, kliky dveří a vypínače. Na těchto předmětech najdeme přitom až 12 000× více bakterií než na toaletní desce.

Mohlo by vás zajímat:  Uklizená domácnost během půl hodiny: S těmito deseti triky vás už nečekaná návštěva nepřekvapí

A co taková klávesnice počítače?

Mikrobiologové z nemocnice v Chicagu studovali klávesnici počítače. Objevily se zde bakterie, které se vyskytují převážně v nemocnicích a mohou způsobit závažné onemocnění, zejména u osob s oslabeným imunitním systémem. Na klávesnici se bakterie dostávají hlavně při kýchání a kašlání, ale také šupinkami odumřelé kůže. Jíst nad klávesnicí také není nejlepší myšlenka. Zbytky potravin jsou skvělou živnou půdou pro bakterie. Takže stojí za to čistit klávesnici pravidelně a umývat si ruce pokaždé, než k počítači usednete.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny vyčistí domácí vzduch od chemických látek

Nejnebezpečnější věcí v naší domácnosti jsou ovšem peníze

Mezi nejšpinavější předměty, které v našich domovech máme, patří jistojistě bankovky a mince. Je těžké si představit, kolika rukama prošly, než se k vám dostaly. Když peníze prozkoumáme pod mikroskopem, uvidíme mnoho druhů bakterií, které nám opravu mohou způsobit zdravotní potíže.

A co vy, umyli jste si dnes už ruce?

Zdroj: https://www.thespruce.com/most-common-types-of-clutter-2648000
Přidat na Seznam.cz