Nadváha spojená se zdravotními riziky se nevyhýbá ani psům. Řešte problém svého mazlíčka včas

Nadváha spojená se zdravotními riziky se nevyhýbá ani psům. Řešte problém svého mazlíčka včas

Předpokládá se, že pokud je hmotnost psa vyšší o 15 %, než je normální váha, jedná se o nadváhu. Jde o nebezpečný stav, který u psa vede ke změnám ovlivňujícím motoriku pohybu a metabolické funkce tkání a orgánů. Nejvýznamnější z nich jsou problémy s motorickým aparátem a inzulinová rezistence, což vede k cukrovce 2. typu. Kromě toho mohou nastat problémy se špatným vzhledem pokožky a chlupů. Nadváze psa je proto třeba pečlivě předcházet vhodnou volbou stravy a v případě, že nastane, je nutné ji urgentně řešit.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvý česnek lze sklízet i v zimě. Stačí mu zajistit živiny a ochranu před mrazem

Nadváhu je třeba řešit pod odborným dohledem

Jak s nadváhou bojovat? Když majitel zaznamená problém s vysokou hmotností nebo obezitou, měl by zavést nutné úpravy ve stravě. Především je důležité zajistit, aby příjem nepřevyšoval výdej energie. Pro laika to může být složité, takže je rozhodně vhodné obrátit se v tomto ohledu na veterináře, který bude umět stanovit správnou krmnou dávku. Dále je vhodné zvýšit intenzitu a množství pohybové aktivity, kterou je nutné přizpůsobit aktuálnímu fyziologickému stavu psího organismu. Každopádně se vyhněte nadbytečnému krmení jako formě odměny. Pes by měl chápat, že jídlo je především k ukojení hladu, ale nemělo by zahánět nudu ani zklidňovat neposlušnost nebo jiné negativní emoce.

Mohlo by vás zajímat:  Ani alergici se nemusí vzdát života s mazlíčkem. Některá zvířata svého majitele nikterak neohrozí
Zdroj obrázku: Freepik

Postupujte pomalu a pozvolně

Proces hubnutí by měl být pozvolný. Jen tak je zaručeno udržení zdravé tělesné hmotnosti a zavedení správných stravovacích návyků i z dlouhodobého hlediska. I po ukončení redukce je třeba pamatovat na správné množství kvalitního jídla a fyzické aktivity. Mějte však na paměti, že pes může trpět na sezónní výkyvy tělesné hmotnosti. Například zvýšená pohybová aktivita v jarním a letním období bude vést k přirozenému snižování váhy, naopak na podzim a v zimě si může pes snadněji dělat tukové zásoby, které jej ale také ochrání před mrazy.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/obesity-in-dogs
Přidat na Seznam.cz