Potted Plants Macrame Holders Suspended From Frame Rack

Pokojové rostliny vyčistí domácí vzduch od chemických látek

Pokojové rostliny dokážou být nejen krásnou dekorací bytu, ale také jsou užitečné pro náš vzduch. Ukazuje se, že uklidňující zelená barva rostlin dokáže fungovat jako dobrý vzduchový filtr. Některé rostliny dokážou čistit od šesti škodlivých látek najednou. V dnešním článku vám řekneme, které to jsou.

Zázračné rostliny

Rostliny provádějí fotosyntézu, během které absorbují vzduch spolu se znečišťujícími látkami v něm obsaženými. Dělají to prostřednictvím stomaty. Škodlivé látky, které byly absorbovány rostlinami, jdou přímo do kořenového systému a substrátu, kde jsou neutralizovány. Na celém procesu se aktivně podílejí i půdní mikroorganismy.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké látky vybrat na ložní povlečení?

Zamiokulkas, který se v posledních letech stal velmi populární rostlinou, dokonale čistí vzduch od formaldehydu. Je to rostlina, která má ráda stín a nevyžaduje speciální ošetření. V přírodních podmínkách zamiokulkas roste v suchých a skalnatých oblastech, takže při zalévání této rostliny musíte být velmi opatrní – bez vody může vydržet až dva měsíce. Je náchylný na příliš vlhkou půdu a nízké teploty. V ložnici nebo v jiných často používaných pokojích by pro něj mělo být místo.

Zdroj obrázku: Freepik

Další čisticí rostliny

Břečťan, dracéna a guinejská sanseviera. Každá z uvedených rostlin čistí vzduch od 5 látek: benzenu, formaldehydu, xylenu, toluenu a trichloretenu. Pěstování břečťanu obyčejného není snadné. Je to nejlepší na mírně stinném místě. Na slunci se může spálit, zatímco ve stínu přestává růst. Zvláštní pozornost vyžaduje zalévání. Už s mírnou suchostí půdy rostlina začíná žloutnout.

Mohlo by vás zajímat:  Náklady na vytápění sníží izolace, oprava těsnění i alternativní zdroje energie

Dracény se pěstují mnohem snáze. Stojí za to je dát na středně slunečné místo. Radši ne blízko okna. Dracény jsou milovnice vlhkého ovzduší i vlhké půdy, ale dávejte pozor, abyste to nepřeháněli se zavlažováním. Sanseviera je vytrvalý sukulent. Ukládá vodu do listů, což ji činí velmi odolnou do těžkých podmínek, a snadno se pěstuje doma.

Zdroj: https://gardeningsolutions.ifas.ufl.edu/plants/houseplants/houseplants-that-clean-the-air.html
Přidat na Seznam.cz