Měkké a nadýchané ručníky zajistí správný způsob praní. Aviváž škodí, roli hraje i teplota

Měkké a nadýchané ručníky zajistí správný způsob praní. Aviváž škodí, roli hraje i teplota

Večerní pohodu symbolizuje horká sprcha, nebo přímo koupel a následné zabalení se do měkounké osušky. Ne vždy jsou ale ručníky a osušky heboučké, často jsou dosti hrubé a na omak nepříjemné. Je potřeba je okamžitě vyměnit? Dobrou zprávou je, že se nemusí hned kupovat nové, ale je třeba je prát jiným způsobem, aby ručníky nešedly a vlákna neztrácela na své elasticitě. Jak prát správně a zajistit, aby koupelnový textil připomínal osušky z luxusních hotelů?

Vlhkost, nečistoty i bakterie

Většina spotřebitelů pere koupelnový textil s ostatními věcmi v pračce. Vlivem nesprávného postupu může docházet k šednutí látek a k jejich zhrubnutí, navíc se ztrácí jejich savost. Ručníky, osušky nebo žínky je třeba prát s větší opatrností, protože slouží k otírání citlivé pokožky. Nesmí se zapomenout, že ve vláknech se usazují drobné částečky kůže a nečistoty, ale také prach, protože ručníky visí ve vlhké koupelně. Z toho důvodu se musí tento druh textilu pravidelně prát, nesmí se čekat, až zatuchne, nebo dokonce zasmrádne.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň nevědomky zveme k sobě domů, kde se ráda usadí. Vyvarujte se zásadních chyb
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelné praní a sušení

Ručník se musí po použití pověsit, aby dokonale uschnul, protože jinak může zapáchat už po prvním použití. Vyprat se doporučuje tento druh textilu minimálně jednou týdně, ideálně po třech použitích. Veškerý koupelnový textil se musí prát odděleně od ostatního prádla, ostatní kousky se zipy, přezkami nebo knoflíky jej mohou poškodit. Navíc se doporučuje nastavit teploty v rozmezí 40 až 60 stupňů Celsia, aby se vlákna zbavila bakterií a dalších patogenů. Namísto sypkého prášku jsou vhodnější kapsle nebo gel, které se snadněji vymáchají.

Mohlo by vás zajímat:  Zkusila jsem vařit v myčce. Jídlo má jinou chuť a neplýtvám elektřinou ani vodou

Žádnou aviváž, raději ocet

Ručníky je vhodné před praním namočit, zejména nově zakoupené. Pro několikahodinové máčení se používá studená voda. Vlákna se tímto způsobem dokonale změkčí a praní je mnohem efektivnější. Nedoporučuje se naopak přidávat aviváž, vhodnější je obyčejný ocet, díky kterému se změkčí tvrdá voda, a textil je pak sytějších barev a mnohem hebčí na dotek. Při máčení bílých ručníků se může přidat též citronová šťáva, jedlá soda nebo několik tablet aspirinu rozpuštěných ve vodě.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1518830/how-to-wash-fold-towels
Přidat na Seznam.cz