Kávová sedlina je ideální hnojivo pro jehličnany i pokojové rostliny. Uplatnění najde i v lednici

Kávová sedlina je ideální hnojivo pro jehličnany i pokojové rostliny. Uplatnění najde i v lednici

Stojíte nohama pevně na zemi, takže vás věštění z kávové sedliny nezajímá? V tom případě ji můžete využít mnohem praktičtěji v kuchyni a na zahradě.

Uplatnění na zahradě

V zahradnickém oboru sílí trend vyživovat rostliny co nejpřirozenějším způsobem. Proč používat chemikálie, když svému účelu poslouží i dostupné přírodní domácí hnojivo? Kávovou sedlinou posílíte jehličnany. Připravte si roztok z jedné lžíce kávové sedliny na litr studené vody. Směsí zalévejte keře jednou za 14 dní. Odvděčí se vám krásnou svěží zelenou barvou a nebudou jim opadávat jehličky. Hnojivo z kávové sedliny ale ocení i další zahradní rostliny, zejména kvetoucí acidofilní druhy jako rododendrony, azalky, růže nebo různé druhy vřesu. Velmi dobrých výsledků docílíte také u hortenzie. Z půdy načerpá maximum živin a odmění se vám záplavou květů.

Mohlo by vás zajímat:  Plastové láhve udrží rostliny zavlažené. Zároveň je ochrání před plevelem a slimáky
Zdroj obrázku: Freepik

Účinný hubič škůdců

Kávová sedlina dokáže pořádně zatopit slimákům, kteří svojí invazí ohrožují zeleninové a květinové záhony. Vysušte ji a rozprostřete ji kolem rostlin. Druhým způsobem boje proti slimákům je postřik listů rostlin odvarem z kávy. Stříkejte je večer, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Vůně kávy je odpudí. Pokud vás v bytě obtěžují mravenci, najděte místo, kde se shromažďují, a dejte tam na talíř kávovou sedlinu. Její vůně se pro ně stane nesnesitelnou.

Podpora pokojových rostlin

Vaše zahrada se omezuje na pokojové rostliny roztroušené po bytě? Nevadí, i tady má uplatnění kávového hnojiva smysl. Připravte si ho výše popsaným způsobem nebo jenom smíchejte jednu lžíci kávové sedliny se zemí v květináči. Opakujte proces jednou měsíčně a dodáte rostlinám nejenom výživu, ale také vlhkost do půdy. Podporu ocení hlavně orchideje, kapradiny, anturie nebo dracény. Doma můžete využít kávovou sedlinu i k odstranění zápachu v ledničce. Nasypte ji do misky a dejte na několik hodin chladit.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-reuse-coffee-grounds-for-your-plants
Přidat na Seznam.cz