Pokojové rostliny pomohou vyčistit domácí vzduch a zbaví ho nadměrné vlhkosti
Ceny vytápění a energií letí nahoru, proto mnozí obyvatelé bytů a domů raději ani nevětrají, aby se náhodou nevytratilo drahocenné teplo. Domácnosti jsou vystaveny nadměrné vlhkosti vzduchu, která má za následek vznik nebezpečných plísní, jejichž spory a mykotoxiny neblaze působí na lidské zdraví. Řešením tohoto problému, které nadto nestojí vůbec nic, je umístění živé vegetace. Mezi přírodní čističky vzduchu patří břečťan, lopatkovec i palmy.
Vysoká vlhkost vzduchu je problém
Orosená okna a vlhké zdi se objevují s prvními chladnými a deštivými dny. Vlhký vzduch se dostává zvenčí dovnitř, navíc vlivem praní a sušení prádla, vaření nebo koupání se humidita ještě zvyšuje, plísně mají k růstu optimální podmínky. Dochází k jejich rozvoji a k šíření nebezpečných výtrusů, které ohrožují dýchací systém lidí, kteří tráví o poznání více času doma než na jaře nebo v létě. Samotné krátké větrání k ničemu nevede, řešením je pořízení čističky vzduchu. Výhoda té přírodní je, že dobře vypadá a pro svůj chod nepotřebuje elektřinu. O jakých rostlinám je řeč?
Břečťan obecný (Hedera helix)
Bujně roste a pohlcuje vlhkost i toxické látky, zejména formaldehyd, benzen, xylen, toluen a trichloretylen z nábytku a koberců. Nevadí mu ani temnější umístění nebo usazení v koupelně, pozor ale na děti a domácí zvířata, bobule a listy jsou jedovaté.
Lopatkovec neboli toulcovka (Spatiphyllum)
Vyjímá se v květníku a může ozdobit interiér domova i kanceláře, protože kvete krásnými bílými květy. Tato přírodní čistička vzduchu absorbuje přebytečnou vlhkost a toxiny, navíc je zcela nenáročná a snese polostín i méně zálivky. Také lopatkovec patří mezi jedovaté rostliny.
Zelenec (Chlorophytum comosum)
Tahle rostlina je snem každého, vypadá dobře a takřka nic nepotřebuje, neškodí dětem ani zvířatům, k tomu pohlcuje ze vzduchu vlhkost, benzen, toluen, oxid uhelnatý, a dokonce elektromagnetické záření. Doporučuje se též do pokojů alergiků.
Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata)
Zkrotit vlhkost vzduchu umí různé druhy kapradin, v tuzemsku je oblíbeným ledviník, který odvlhčuje a ionizuje vzduch. Má rád pravidelnou zálivku a rozptýlené světlo, odvděčí se odstraněním nebezpečných látek z vydýchaného vzduchu.
Tchýnin jazyk (Dracaena trifasciata, Guinea sansevieria)
Odolná a nenáročná pokojovka, které se přezdívá „tchýnin jazyk“ je další výtečnou volbou do menších bytů, kde je zvýšená vlhkost vzduchu a alergeny, zejména trus roztočů. Rostlina se poradí též s toxickými látkami, nadto produkuje kyslík během noci a může být i v ložnici.
Různé druhy palem
Bambusová nebo datlová? Všechny druhy palem jsou efektivními čističkami vzduchu a pohlcují též vlhkost. Před nákupem je třeba zohlednit potřeby palem na prostor, navíc nejsou natolik nenáročné a potřebují k růstu dostatek slunečních paprsků.
Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a668/houseplants-to-purify-house-air/