Orchidej potřebuje správný květináč. Bude pak dobře růst i kvést

Orchidej potřebuje správný květináč. Bude pak dobře růst i kvést

Je lepší velký, nebo malý květináč na orchidej? Správná volba je důležitá. Ovlivní vývoj rostliny, zároveň bude květina také dobře vypadat. Jaký květináč byste si měli vybrat?

Proč je stojí za to je pěstovat?

Orchideje čistí vzduch v bytě. Vyrovnávají se s toxiny, jako acetonem, formaldehydem, chloroformem. Usnadňují usínání, takže spánek je hlubší a relaxační. Květina se cítí nejlépe při teplotě asi 20 °C. Potřebuje rozptýlené světlo a mírnou zálivku každých 4–7 dní. Výběr správného květináče pro orchidej je důležitý kvůli tomu, aby se rostlina dobře vyvíjela a zároveň vypadala skvěle. Květiny tohoto typu nevyžadují mnoho místa, takže velké květináče nejsou vhodným řešením. Nejlépe se jim daří v malých nádobách. Kromě toho by neměly být pěstovány v univerzálních půdních směsích pro květiny. Rostlina díky malému prostoru potřebuje volný a prodyšný substrát, v ideálním případě z kůry, expandovaného jílu a rašeliny. Kontrolujte velikost kořenového systému. Když kořeny zabírají prakticky celý prostor nádoby a začnou z ní vyčnívat, musíte ji přesadit do větší. Je třeba ale dbát na to, aby nádoba nebyla příliš velká.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prostředek na okna je levnější, ale hlavně mnohem účinnější než kupovaný
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký materiál je vhodný?

Záleží také na materiálu, z jakého je květináč vyroben. Dobrou volbou je průhledné sklo, které zajistí průchod světla ke kořenům, což přinese rychlý růst. Umožňuje to také kontrolu kořenů. Jsou-li bílé, potřebuje rostlina zálivku, když jsou zelené, má vody dost. Keramické květináče jsou masivní a nepřevrátí se, ani když rostlina ztěžkne, protože se obalila množstvím květů. Není ale možná kontrola kořenů. Oblíbené jsou plastové květináče v různých barvách, hlavně kvůli nízké ceně. Mohou být také průhledné, poloprůhledné a neprůhledné. Nevýhodou je, že jsou lehké, květina může převážit nádobu a spadnout. Rostliny lze pěstovat také v průhledném pouzdru, tam ale na rozdíl od květináčů chybí otvory pro odvod nadbytečné vody.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/orchid-pots/
Přidat na Seznam.cz