Monstera se stane srdcem interiéru. Díky výživné svačince budou její listy vždy překrásné

Monstera se stane srdcem interiéru. Díky výživné svačince budou její listy vždy překrásné

Monstera patří mezi tuzemské hitovky mezi pokojovými rostlinami, protože má zajímavý vzhled a nepotřebuje takřka žádnou péči. Přesto je nutné kromě běžné zálivky čas od času tuto exotickou krásku z amerických tropů zahnojit. A jaké hnojivo použít? Rozhodně přírodní, které si lze připravit snadno doma, k tomu se využijí organické zbytky. V rámci zero waste životního stylu se totiž k hnojení těchto mohutných rostlin používají banánové slupky. Jakým způsobem se banánové hnojivo připravuje?

Liány s děrovanými listy

Monstery mají uchvacující vzhled, jedná se totiž původně o liány z tropů, kde domorodci vyrábějí ze vzdušných kořenů různé rukodělné výrobky. V tuzemsku jsou rostliny menšího vzrůstu, přesto jsou oproti jiným pokojovkám robustní a potřebují dostatek prostoru do výšky i do šířky. Péče o monsteru není nikterak složitá, důležitá je pravidelná zálivka alespoň jednou týdně v létě a jednou za 10 až 14 dní v zimě a pravidelné doplňování živin pomocí vhodného hnojiva, například banánového.

Zdroj obrázku: Freepik

Banánové hnojivo pro výživu pokojovek

Hnojivo ze slupek od banánů je vhodné nejen pro monstery, ale též pro ostatní pokojovky, které potřebují doplnit živiny, zejména draslík a vápník povzbuzující růst. Banánové hnojivo je nadto zcela ekologické a využijí se při jeho výrobě slupky, které by jinak skončily v koši nebo na kompostu. Slupky se omyjí roztokem vody a jedlé sody, poté se nakrájejí na kostičky. Vloží se do zavařovací sklenice a na závěr zalijí vodou, aby byly zcela ponořené. Slupky se máčejí minimálně jeden den, ale mohou zůstat v roztoku až 14 dní, poté se výluh slije a aplikuje se přímo do substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelnou péči o pračku usnadní tableta do myčky nádobí

Méně světla a čištění listů od prachu

Čím ještě potěšit monsteru, aby se odvděčila krásnými listy a bujným růstem? Bezpochyby ocení osvěžení rozprašovačem v zimním období, kdy interiéry trpí na suchý vzduch. Současně je důležité správné umístění, nesnesou přímé sluneční záření a nemají rády ani průvan. Kromě toho ocení pravidelné očišťování listů od prachu pomocí houbičky nebo vlhkého hadříku. Důležitá je též velikost květníku, přesazovat se může rostlina na jaře, aby se mohla po zbytek roku rostlina vyvíjet podle představ pěstitelů.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/banana-peel-plant-tips-23115556
Přidat na Seznam.cz