Man Cutting Grass With Lawn Mover Back Yard Male Black Apron Guy Repairs

Lidé při sekání trávy: Špinavá sekačka, ledabylost, tupý nůž a špatně zvolený termín

Vytáhnout sekačku z garáže, připojit kabel nebo natankovat benzín, spustit motor a začít sekat trávu, zdá se být jednoduchým úkolem, že ano? Mnozí si to myslí, ale výsledek nemusí vždy vypadat jako krásné golfové nebo fotbalové hřiště. Některé trávníky vypadají špatně, přestože jejich majitelé každý víkend pracně pracují na jejich vylepšení. Proč se to děje? Pravděpodobně se dopouštějí základních chyb, které škodí trávníku.

Za prvé, čištění sekačky. Mnoho lidí to podceňuje, ale je zřejmé, že během sečení se zbytky trávy hromadí pod krytem a kolem nože sekačky. Měli bychom sekačku čistit po každém použití a také kontrolovat, zda je nůž dostatečně ostrý. V opačném případě dochází k poškozování trávníku, který se na vrších stébel trhá a následně schnou a žloutnou.

Mohlo by vás zajímat:  Sezona aronie je za dveřmi. Zdravé plody jsou jako stvořené pro výrobu léčivé tinktury

Druhou chybou je nepravidelnost sečení. Trávník vyžaduje pravidelnou údržbu, ideálně by se měl sekat jednou týdně, ale záleží také na počasí a podmínkách. Nedoporučuje se sekání za horka, například v poledne, kdy jsou rostliny vystaveny přímému slunečnímu záření. Místo toho je lepší zvolit chladnější ráno nebo večer, kdy jsou teploty příjemnější a rostliny neutrpí takový stres. Také je důležité mít na paměti, že první sečení po zasetí nového trávníku by mělo probíhat, až dosáhne výšky 8-10 centimetrů. Na jaře se seká poprvé koncem března nebo začátkem dubna, a naposledy koncem října na výšku zhruba 4 centimetry.

Mohlo by vás zajímat:  Žlutá mašle může být víc než krásnou dekorací. Na zahradě zlikviduje nenasytné škůdce

Neměli bychom také používat razantní způsob sečení, jako je sekání jednou za čas. V období jara a léta tráva rychle roste, a proto je lepší sekání provádět častěji. A co dělat, když tráva přeroste? V takovém případě by se měla zkrátit o polovinu a po několika dnech se tato akce opakuje. Sekání by mělo probíhat v suchý den, kdy nesvítí příliš slunce. Není vhodné sekat za deště nebo v době zvýšené vlhkosti, protože mokrá tráva způsobuje nerovnosti a může způsobit rozšiřování škodlivých mikroorganismů a plísní. Navíc vlhkost škodí i samotnému vybavení a nožům sekačky, které mokrá tráva přilepí a způsobí jejich ztupení.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/how-to-mow-a-lawn, https://www.wikihow.com/Mow-a-Lawn, https://www.customlawn.com/blog/avoid-these-top-10-lawn-mowing-mistakes/, https://www.bobvila.com/articles/lawn-mowing-mistakes/
Přidat na Seznam.cz