Closeup Shot Two Leaf Rakes Shovels Leaned Against Wooden Fence With Blurred Background

Připravte zahradu správně na zimu: péči potřebují rostliny i trávník

Léto je za námi, ale podzim ještě s sebou přináší krásné a slunné počasí, které je možné využít k přípravě zahrady na zimní období. Znamená to nejen sklidit ovoce, ale spoustu další práce. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?

Češeme ovoce ze stromů

Sklizeň jablek záleží na zralosti plodů. Přezrálá jablka se ale rychle kazí a nedozrálé ovoce zase zůstane kyselé. Jablka na spodních větvích je nutné sklízet jako první. Následuje ovoce ze středních výhonků a jako poslední přicházejí na řadu jablka z vrcholků koruny. Ruční sběr jablek umožňuje šetrné trhání ovoce i se stopkami. Sklízet byste je měli za suchého počasí.

Mohlo by vás zajímat:  Dlažební kostky udrží čisté domácí přípravek a preventivní péče

Při sklizni vinné révy se využívají ostré zahradnické nůžky. Hrozny se také sklízejí postupně podle zralosti bobulí za nedeštivého počasí. Stihnout byste to měli do prvních mrazíků.

Připravujeme trávník na zimu

Na zimní čas je třeba připravit i trávník. Shrabete z něho listí a můžete provést vertikutaci. Abyste ochránili jeho kořínky před mrazy, doporučuje se použít hnojivo pro zlepšení jejich odolnosti a síly. Hnojivo by proto mělo obsahovat především draslík, hořčík, železo a síru. Ideální čas na hnojení trávníku nastává na konci září.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud váháte, jestli pořídit vlastní bazén, máme pro vás několik výhod
lawn-mower-lawn-cuts-grass
Zdroj obrázku: Freepik

Mulčujete keře i rostliny

Rostliny před zimními mrazy ochráníte mulčováním zeminy, v níž rostou. Mulčování zadržuje v půdě vlhkost, díky čemuž rostliny přežijí zimu. K tomuto účelu lze využít borovou kůru, jehličí, posekaná tráva i listí ze stromů. Mulč zároveň zabraňuje růstu plevelů a obohacuje půdu o živiny. Vhodným obdobím pro mulčování je konec září a říjen.

Dodejte rostlinám vodu

Na zimu rostliny připravíte i tím, že jim dodáte vodu, zbavíte je plevele. Zejména jahodníky byste měli pravidelně zalévat. Nezapomeňte také porýt půdu, kde jste pěstovali užitkové rostliny. Obohatit ji přitom můžete dobře zralým kompostem, který zapravíte do půdy nebo jím půdu posypete.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/articles/ten-ways-to-prepare-your-garden-for-winter/
Přidat na Seznam.cz