Male Feet Lawn Rake Near Leaves

Listí na zahradě není nutné vždy uklízet. Může fungovat jako mulč i úkryt pro ježky

Protože příchod podzimu se nezastavitelně blíží, měli bychom si s činnostmi na zahradě pospíšit. Existují některé aktivity, o které stojí za to se postarat před zimou. Na podzim se majitelé zahrad a pozemků zajímají o smysl hrabání listí. Zjistěte, zda můžete tuto povinnost přeskočit a na co lze posbírané listí použít.

Pozitivní význam listí

Listí padající ze stromů je neoddělitelnou součástí podzimní krajiny a životního cyklu přírody. Až donedávna bylo hrabání listí považováno za jednu z nejdůležitějších zahradních prací na podzim. Ponechání listů na záhonech a mezi květinami poskytuje rostlinám přístup k přírodnímu kompostu. Ne vždy je však správným řešením listí nehrabat. Ponechání příliš velké vrstvy přispívá k rozvoji nemocí, které ničí dříve vysazenou vegetaci.

Mohlo by vás zajímat:  Tis vytvoří krásný živý plot, který vydrží léta a po celý rok bude zelený
Zdroj obrázku: Freepik

Hrabání listí na podzim: Stojí to za to, nebo nestojí?

Dnes je stále více zahradníků toho názoru, že hrabání způsobuje více škody než užitku. Biologové se shodují, že listy rozkládající se na podzim ovlivňují hnojení půdy a také jí pomáhají udržovat dostatečnou vlhkost po delší dobu. Listy jsou zdrojem potravy pro bezobratlé živočichy, jako jsou například žížaly. Ty také pomáhají udržovat zahradu zdravou.

Ježci se vrhají do listí a zde se živí hlemýždi. Hrabání listí na podzim narušuje životní cyklus ježků a také eliminuje užitečný hmyz na pozemku. Ponechání vrstvy listí umožní vytvořit přirozený tepelněizolační povlak. Toto řešení ohřívá půdu a chrání rostliny před mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Krásné růže jsou pýchou každé zahrady. Díky správnému hnojivu budou skutečnou ozdobou

Co dělat s listím v zahradě?

Listí může být navrstveno kolem kmenů stromů a keřů. Takové řešení ochrání dřeviny před mrazem a vytvoří přirozené úkryty pro ježky. Bude také dobře fungovat rozptýlení listí na záhonech. A to až do jara. Listy se postupně pomalu rozkládají a vytvářejí hnojivo běžně nazývané listová půda. Hromady listí také pokryjí cibulové rostliny vysazené v zahradě. Přírodní mulč vyrobený z listí je také vhodným řešením. Nejenže ochrání rostliny před mrazy, ale také umožní zvířatům žijícím v zahradách přežít chladné dny a noci.

Zdroj: https://www.thespruce.com/why-necessary-to-rake-leaves-off-the-lawn-2132361
Přidat na Seznam.cz