Zalévání zahrady má pravidla. Nejvíce rostlinám prospěje dešťová voda
Léto patří k nejoblíbenějším ročním obdobím. Nejenže jsou dny nejdelší, ale i teploty jsou vysoké a my si tak můžeme užívat nádherných letních dnů a teplých večerů. Pro zahrádkáře je toto období vždy otazníkem. Každé léto se potýkají se suchem. Každý majitel pozemku chce, aby jeho zahrada byla zelená a zdravá. Nikdo přeci netouží po tom, aby trávník byl spálený a rostliny vadly. Proto je důležité, aby rostliny dostaly pravidelnou zálivku. Pojďme si ukázat, jak můžete snížit spotřebu vody na zahradě.
Dešťová voda
Dešťová voda je pro rostliny tou nejlepší, jakou jim můžete poskytnout. Nejlepší je mít po zahradě rozmístěné sudy. Pokud nemáte prostory, zkuste alespoň pod okap dát jeden sud. Inspirovat se můžete také tím, že si rozmístíte nějaké nádoby po zahradě nebo na balkon, abyste získali alespoň co nejvíce možného množství této vody. Investovat můžete také do sběrného systému na dešťovou vodu, ale tato metoda je zbytečně drahá.
Lijte vodu ke kořenům
Velmi důležitá je samotná technika zalévání rostlin. Nejlepším způsobem zálivky je dodání vody přímo k samotným kořenům, aby nedošlo k odpařování vody. Zalévejte zahradu především v noci, aby nedocházelo ke zbytečnému odpařování vody a rostlina měla tak dostatek vláhy. Hodně lidí totiž dělá chybu v tom, že aplikuje zálivku svrchu. Voda stéká na listy a poté jinam než ke kořenům, kde je nejvíce potřeba.
Zabraňte odpařování vody
Pokud máte možnost, vytvořte kolem rostlin vrstvu mulče. Vrstva mulče má skvělé účinky na rostliny. Stačí nanést vrstvu mulče kolem rostliny. Borovicová kůra, rašelina nebo kompost budou fungovat podobným způsobem. Kompost kromě toho přináší i další výhody. Po několika týdnech se tato vrstva přemění na humus, přiláká i další živočichy, jakými jsou například žížaly. Tito živočichové vylepšují vlastnosti půdy a přispívají k lepšímu zadržování vody.
V případě, že nemáte možnost z nějakých důvodů nebo je dlouhotrvající sucho, nalijte vodu do konví a nádob ráno, aby se do večera odpařilo co nejvíce chemikálií z kohoutkové vody, popřípadě večer, pokud zalíváte rostliny ráno, aby byl dodržen časový odstup.
Zdroj: https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/10-golden-rules-for-watering/