Kvalitní vzuch je zárukou zdraví. Přesto pravidelně větrá jen minimum domácností

Kvalitní vzuch je zárukou zdraví. Přesto pravidelně větrá jen minimum domácností

Příliš suchý ani příliš vlhký vzduch v domě nebo bytě není dobrý. S častým přísunem čerstvého vzduchu můžete bojovat s nejedním problémem. Ať už se bude jednat o problémy v domácnosti, nebo zdravotní problémy. Pravidelnému a častému větrání bychom měli proto věnovat zvýšenou pozornost.

Zjistěte vlhkost ve svém domově

Nejste-li si jisti nebo nedokážete odhadnout vlhkost ve svém bytě, pořiďte si hygrometr. Je to zařízení pro měření vlhkosti v ovzduší. Ale příznaky nevyvážené vlhkosti můžete spatřit velmi snadno. Příliš vlhký vzduch vede k množení bakterií a tvoření plísní. Naopak příliš suchý vzduch můžeme poznat na našem těle. Mezi příznaky může patřit svědící pokožka, škrábání v krku nebo pálení očí. Suchý vzduch také zhoršuje alergie a může vést k astmatu.

Mohlo by vás zajímat:  Vrzající podlaha vyvede z klidu i největšího pohodáře. Opravit ji zvládne každý

Důležitá je teplota, kterou máte v bytě. V zimě mnoho lidí více topí, ale tím se velmi vysušuje vzduch. Můžete zkusit ubrat na topení a raději se tepleji obléct. Vašim dýchacím cestám to jistě pomůže. Nejideálnější teplota se pohybuje v rozmezí 20–22 stupňů. V noci je nejlepší spát při teplotě 18 stupňů. Metabolismus je potom klidnější, potní žlázy nemusí tolik pracovat a pokožka nedostává žádné nepříjemné podněty.

Zdroj obrázku: Freepik

Pusťte vzduch k sobě domů

Nejdůležitějším faktorem však je časté větrání. I když krátké, ale časté větrání (alespoň 2–4 krát denně) je pro váš domov nejlepší lék. Pomáhá proti suchému i vlhkému vzduchu, proti plísním a šíření jiných bakterií. Dospělý člověk průměrně vydechne 22 000krát za den. Přitom absorbuje asi 15 000 až 20 000 litrů vzduchu. Při každém nádechu vdechujeme kolem 40 000 až 75 000 prachových částic. A každý jeden gram prachu obsahuje miliony mikrobakterií, které mohou vést k astmatu. Vlhkost je také velmi nezdravá. Čtyřčlenná rodina vyprodukuje až 10 litrů vody denně. Vlhkost je třeba odvádět větráním.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí sauna poskytne dokonalou relaxaci v pohodlí domova a podpoří naše zdraví

Větrat byste měli hlavně ráno po probuzení, po koupeli nebo sprchování, kdy je místnost zapařená. Pokud v koupelně nemáte okno, nechte po koupeli otevřené dveře. I při vaření a sušení prádla je dobré hodně větrat. Pokud jste alergici, větrat nemusíte tak často, abyste si do domova nevpustili pyly a alergii ještě nezhoršili. Byt vyvětrejte, i když jste právě dorazili domů. Lidé často nevětrají, protože jim je zima, vyvětrat ale neznamená, že musíte nechat váš byt vymrznout. Stačí mít okno otevřeno 5–10 minut, to k výměně vzduchu v místnosti úplně stačí.

Zdroj: https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/introduction-indoor-air-quality
Přidat na Seznam.cz