Vřesoviště vytvoří na zahradě hustý barevný koberec. Jarní péče se postará o jeho dokonalý vzhled

Vřesoviště vytvoří na zahradě hustý barevný koberec. Jarní péče se postará o jeho dokonalý vzhled

Správně založené zahradní vřesoviště vydrží řadu let a prozáří celou vaši zahradu. Období počátku jara ovšem přináší povinnost drobné péče, bez které nebude záhon vypadat ani růst tak dobře, jak by mohl. Základním postupem, který bychom měli v tuto dobu provést, je zastřižení loňských výhonků. Díky tomu budou vřesy krásně růst a budou také nádherně husté.

Jak vřes ošetřit po zimě?

Jakmile přejdou největší mrazy a již nebudete čekat návrat kruté zimy, můžete odstranit zimní kryt z vřesu. Na podzim ho musíte zakrýt smrkovými nebo jedlovými větvemi, případně rohoží nebo agrotextilií. Nikdy je nezakrývejte listím, protože to do sebe natáhne vlhkost a po zmrznutí odříznou přístup čerstvého vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení brambor. Jejich pěstování je snadné a může zajistit zásobu na celý rok

Zásadním prvkem jarní péče o vřes je střihání. Vřes můžete začít stříhat, jakmile se na koncích loňských výhonků začnou objevovat nové zelené části. Obvykle k tomu dochází v polovině dubna, ale doba se může lišit v závislosti na počasí a teplotách. Jestli je jasný, suchý den a již neočekáváte žádné mrazy, můžete vřesy klidně zastřihnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná technika je důležitá

Máte-li mladé a malé rostliny, můžete použít k oříznutí jen zahradnické nůžky. V následujících letech, až budou rostliny větší a vytvoří se kompaktní, široký koberec, můžete použít nůžky na živý plot nebo akumulátorové nůžky. Vždy odřízněte výhonky pod místem, ze kterého vyrostly. Nestříhejte vřesy a jim podobné rostliny po několika letech, protože nebudou vypadat dobře. Tento proces byste měli provádět každý rok, abyste měli nádherné záhony.

Mohlo by vás zajímat:  Bambus je stylovým doplňkem moderní zahrady. Jaro je vhodné pro jeho sázení

Na jaře je také důležité odstranit plevel z rostlin, které jste zasadili. Plevel se bude objevovat jen do doby, dokud vřesoviště nezačne správně růst. Jestli chcete záhon ještě trochu upravit nebo rozšířit, myslete na to již brzy na jaře. K vřesům jsou vhodné rododendrony, azalky, pierisy, většina jehličnanů a některé okrasné trávy. Možností máte hodně, ale musíte začít s výsadbou ve správnou dobu.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/how-to-grow-and-care-for-heaths-and-heathers
Přidat na Seznam.cz