Bez hnojiva se neobejde žádná rostlina. Špatné dávkování je ale může zahubit

Bez hnojiva se neobejde žádná rostlina. Špatné dávkování je ale může zahubit

Pokojové rostliny potřebují pravidelnou péči hlavně v podobě hnojení. Důležité je vědět, jaký typ hnojiva je pro vaši rostlinu vhodný. S hnojením ovšem opatrně, můžete to i přehnat a vaše rostlina by nepřežila.

Vybírejte správné roční období

Rostliny se hnojí hlavně na jaře. Vaše rostliny ale potřebují správnou výživu i v zimě. Hlavně vytápěním květiny ztrácejí spoustu živin a vlhkosti. Musíte jim dodávat směsi, které obsahují látky jako dusík, fosfor, draslík a hořčík. V zimě se však hnojit nedoporučuje, proto rostlinu přihnojte pouze tehdy, když vidíte, že to potřebuje. Příznaky nedostatku živin mohou být různé. Listy mohou měnit barvu a rostlina působí povadle.

Mohlo by vás zajímat:  Jahody v záhoně potřebují dostatek vody a v blízkosti vhodné rostliny

V sezóně hnojení, která trvá od jara do podzimu, hnojíme květiny asi každé dva týdny. Hnojit můžeme různými typy chemických hnojiv, ale můžeme použít i různé přírodní varianty. Chemická hnojiva můžete zakoupit v kterémkoli zahrádkářství, kde vám s výběrem určitě i poradí. Pokud si nejste jisti, zeptejte se jich i na správné dávkování. To je při hnojení velmi důležité, abyste rostlinám neublížili. Jako přírodní hnojiva můžete použít různé zbytky z kuchyně.

Zdroj obrázku: Freepik

Při výběru hnojiva musíte hledět na velikost květiny

Důležitý prvek při výběru hnojiva je také typ. Ten většinou vybíráme podle velikosti květiny. Můžete sáhnout po tekutém hnojivu. To ale nikdy nelijte přímo do květináče. Smíchejte ho s odstátou vodou a teprve poté s ním zalijte rostliny. Velmi oblíbená se poslední dobu stala hnojiva ve formě hůlek, která pouze zastrčíte do substrátu. Snažte se jich dávat co nejvíce ke kraji květináče, dále od kořenů. Tento typ hnojiva je vhodný pro střední a velké rostliny. A jako poslední jsou granule. Ty jsou vhodné pro menší květiny. Jednoduše posypte substrát granulemi. Některé z nich můžete pozastrkovat do hlíny špejlí.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebují během sezóny ořezat hned třikrát. Udrží si pak krásný vzhled a zdraví

Pokud nechcete hnojit květiny chemickým hnojivem, můžete sáhnout po odpadech z kuchyně. Ty vám jako hnojivo skvěle poslouží. Skvělé jsou například slupky od banánů. Stačí, když přidáte kousek slupky do odstáté vody k zalévání. Slupky obsahují mnoho draslíku a ten je důležitý pro správnou výživu vašich rostlin. Použít můžete také vysušené a podrcené skořápky od vajíček. Ty zas obsahují spoustu vápníku. Skvělým hnojivem je také kávová sedlina. Tou stačí jen posypat substrát. Květiny se vám jistě odvděčí skvělým vzhledem.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/garden-jobs/nutrition-feeding-plants
Přidat na Seznam.cz