46639

Ostropestřec mariánský podporuje detoxikaci organismu a zdraví jater

Většina bylinek se považuje se plevel. Jinak to není ani s ostropestřcem mariánským, který navíc připomíná bodlák. Olej získaný z této bylinky dokáže zlepšit detoxikaci a podpořit tím fungování jater. Toto však nejsou jediné zdravotní účinky této nedoceněné bylinky.

Antihepatotoxické účinky

Olej z ostropestřce mariánského má antihepatotoxický účinek, to znamená, že zabraňuje poškození jaterních buněk. Zabraňuje ukládání toxinů a jejich pronikání do struktury tkání a buněk. Proč má tento olej takové vlastnosti? Kromě uvedených antioxidantů (vitamínů E, K a E a fytosterolů) obsahuje olej z ostropestřce mariánského silymarin. Tato biologicky aktivní látka má protizánětlivé, antioxidační, detoxikační a relaxační účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Potravinová fólie je skvělá nejen k balení jídla. Těchto osm vychytávek vám usnadní život

Pravidelně používaný olej z ostropestřce mariánského stabilizuje strukturu buněčných membrán a chrání je před škodlivými účinky toxických látek, které musí procházet játry, aby se mohly vyloučit z těla. Olej z ostropestřce mariánského se doporučuje lidem s alkoholismem. Snižuje riziko alkoholického i nealkoholického ztučnění jater, jakož i rozvoje cirhózy.

48125
Zdroj obrázku: Freepik

Dávkování oleje

Lidé starší 12 let mohou bezpečně konzumovat 1–2 čajové lžičky oleje denně. Nejlepší volbou je za studena lisovaný nerafinovaný olej, který je skladován v balení z tmavého skla. Navzdory mnoha výhodám se olej z ostropestřce mariánského nedoporučuje lidem s obstrukcí žlučových cest, těhotným a kojícím ženám, lidem užívajícím anxiolytika, antikoagulacia, léky snižující hladinu cholesterolu a ženám, které používají hormonální antikoncepci.

Mohlo by vás zajímat:  All inclusive balíčky nabízí komfort, skutečný zážitek z dovolené však nepřinesou

Mezi další zdravotní výhody tohoto oleje patří podpora fungování jater a ledvin, které jsou dvěma nejdůležitějšími filtry lidského těla, olej z ostropestřce mariánského zlepšuje metabolismus a nepřímo působí i na přirozenou imunitu uloženou ve střevech. Díky obsahu mnoha antioxidantů a kyseliny linolové snižuje olej z ostropestřce mariánského riziko vzniku rakoviny.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits
Přidat na Seznam.cz