Řezané květiny vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému řezu a několika doplňkům do vody

Řezané květiny vydrží ve váze déle čerstvé díky správnému řezu a několika doplňkům do vody

Kytice řezaných květin patří k jednomu z nejoblíbenějších dárků. Objevují se v domácnostech na Valentýna, Den žen, narozeniny, svátek nebo jenom tak pro ozdobu. Jak se k nim chovat, aby vám dělaly ve váze co nejdéle radost?

Jak prodloužit trvanlivost květin

Zkraťte špičky stonků, které začaly zasychat, o dva až tři centimetry ostrým nožem nebo nůžkami. Řežte je pod úhlem 45°. Květiny tak budou mít minimální kontakt se dnem nádoby, což omezí hnilobné procesy. Vyměňujte denně vodu a zároveň přitom umyjte vázu. Čerstvá voda by měla mít pokojovou teplotu. Použijte vychlazenou převařenou vodu. Nezapomeňte také odtrhnout z kytice zbytečné listy, protože jejich ponoření do vody výrazně urychluje hnilobu.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý topinkovač během pár minut: výborná svačina už nemusí končit hodinou drhnutí
Zdroj obrázku: Freepik

Kam kytici umístit?

Neřiďte se pouze tím, kde kytice vypadá nejlépe. Umístění vázy je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují výdrž květů. Nedávejte řezané květiny do blízkosti tepla, tedy radiátorů, krbu nebo kuchyňských spotřebičů. Také by neměly být umístěny na parapetu, kde jsou vystaveny slunečnímu záření. Preferují mírný chlad a lehký stín.

Domácí triky

V květinářství si můžete koupit sáčky s živinami, ale je lepší vsadit na domácí způsoby, které ochrání řezané květiny před rychlým vadnutím.

  • Po zkrácení stonku do něj zasuňte zápalku hlavičkou nahoru. Zabráníte vzniku škodlivých bakterií a hub.
  • Smíchejte cukr s jablečným octem a vytvořte si kondicionér na květiny. Na jakém principu účinkuje? Cukr je vynikající potravou pro rostliny, díky němu vypadají déle dobře. Bohužel se ale také stává živnou půdou pro bakterie. Přidání octa tento nežádoucí účinek eliminuje.
  • Rozdrťte půl tablety aspirinu. Tento lék omezuje růst bakterií ve vodě a zajišťuje květinám výživu.
  • Delší trvanlivost kytice zajistí i kapka bělidla ve vodě.
  • Růstu hub a plísní zabrání i měděná mince ve váze, ale musíte ji vyčistit při každé výměně vody.
Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/how-to-make-flowers-last-longer
Přidat na Seznam.cz