Sink 2770890 1920

Kanalizační potrubí bývá zdrojem nesnesitelného zápachu. Zbavte se ho jednou provždy

Nepříjemný zápach z potrubí v kuchyni nebo koupelně se může stát opravdovou noční můrou. Dochází k němu, když zbytky jídla nebo sediment prostředku zůstane v odtoku příliš dlouho. 

Potrubí je ideální prostředí pro růst bakterií, hub a plísní a tvoří se zde zatuchlý zápach. Proto byste odpady měli pravidelně čistit, aby se nezanášely. Nebudete potřebovat ani drahé čisticí prostředky, všechno najdete doma v kuchyni. 

Osvědčené metody, které fungují proti zápachu z trubek

Potrubí můžete vyčistit sodou. Je to sice zapomenutý, ale osvědčený způsob, jak odblokovat potrubí a zbavit ho nepříjemného zápachu. Je to žíravá látka, proto při přípravě roztoku noste rukavice. Nejdříve dejte do odtoku 4–5 lžic kuchyňské soli a po 20 minutách spláchněte studenou vodou. Smíchejte dvě lžíce sody s litrem horké vody a nalijte ji do trubek. Pokud budete ošetření dělat každý týden, zabráníte ucpání potrubí a tvorbě zápachu.

Mohlo by vás zajímat:  Spáry v koupelně dávají při úklidu zabrat. Vyčistit je lze i bez agresivní chemie
Zdroj obrázku: Pixabay

Soda v kombinaci s octem také pomůže vyčistit potrubí. Mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a odstraňují mastné usazeniny, které se tvoří z čisticích prostředků nebo jiných látek. Budete potřebovat 100 g jedlé sody, kterou nalijte do odtoku umyvadla nebo vany. Poté smíchejte půl litru převařené vody s 200 ml octa a nalijte do trubek. Roztok bude reagovat se sodou a začne šumět. Odtok uzavřete a po 30 minutách propláchněte horkou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která čistí a dezinfikuje

Jednoduše hoďte tři šumivé tablety aspirinu do odtoku a zalijte sklenicí octa. Směs začne hodně pěnit, takže s touto metodou buďte opatrní. Po několika minutách opláchněte odtok vroucí vodou a poté teplou vodou z kohoutku. Tuto metodu můžete použít pravidelně jednou týdně. 

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v koupelně nevede pouze k nenáviděné plísni. Může zavinit i životu nebezpečné reakce

Pomocí domácích metod můžete také vyčistit sifon. Pokud z potrubí vychází nepříjemný zápach, může být na vině on. Pak je nutné pod dřez dát misku a odšroubovat usazovací sifonovou nádrž. Pokud je ucpaná, vyprázdněte ji a omyjte vodou s čisticím prostředkem. Rovněž zkontrolujte, jestli je sifon těsný a zda někde neteče voda, což může způsobit právě nepříjemný zápach. V případě potřeby zavolejte odborníkovi, který vám pomůže s opravami. Rozhodně se sami do ničeho nepouštějte, mohlo by to skončit ještě hůře.

Přidat na Seznam.cz