zitrine-4020540_1920

Kyselina citronová se postará o celou domácnost, vše se bude lesknout jako nové

Kyselina citronová je populární regulátor kyselosti, který se používá v potravinářském průmyslu, ale také v kuchyni k okyselení některých pokrmů a nápojů. Nicméně, kyselina citronová má mnohem více použití. Funguje skvěle také jako kosmetický, prací nebo čisticí prostředek. Je známá pro své účinky proti vodnímu kameni, sedimentu po čaji či kávě, ale i mastnotě. S čím vším nám může pomoci?

Odstranění kamene z koupelnových armatur

Kyselina citronová může být skutečným spojencem při čištění. Dokonale odstraňuje vodní kámen, takže může být použita k čištění koupelnových kování. Chcete-li se zbavit usazenin a odpadních vod z kohoutků nebo sprchových koutů, stačí smíchat kyselinu citronovou s vodou do konzistence pasty, kterou na několik hodin aplikujete na kovové části. Následně směs spláchněte vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické krasavice jsou ozdobou každého interiéru, při správné péči i několik let

Odstranění kamene z konvice

Za pomoci kyseliny citronové můžete také rychle a snadno vyčistit konvici. Dvě čajové lžičky kyseliny nasypte do konvice a následně přidejte tři lžíce vody. Konvici protřepejte, aby se suroviny spojily, a nechte 15 minut odstát. Obsah vylijte, převařte jednu konvici vody a následně ji vypláchněte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranění skvrn a bělení oblečení

Kyselina citronová má také rozjasňující a osvěžující vlastnosti, takže senzačně posílí účinek pracího prášku. Stačí přidat dvě čajové lžičky kyseliny citronové do prášku a oblečení bude bělejší a voňavější. Z 2,5 čajových lžiček kyseliny, 10 kapek esenciálního oleje a 100 ml vody vytvoříte také ekologickou aviváž.  

Vyčistí troubu

Trouba nebo mikrovlnka jsou zařízení, která se obtížně čistí. Zbytky jídla i tuky vyčistí kyselina citronová, kterou smícháte s vodou a v misce ji do zařízení položíte. U mikrovlnné trouby stačí zapnout zařízení na dobu 2–3 minut a po odstranění misky umýt vnitřek vlhkou houbou nebo látkou. S troubou uděláme to samé, ale misku v ní necháme po dobu 30 minut při 180 stupních.

Mohlo by vás zajímat:  V koupelně často skladujeme věci, které tam nepatří. A to může mít až fatální následky

Odstranění sedimentu po kávě nebo čaji

Kyselina citronová se také může vypořádat s usazeninami kávy nebo čaje ve sklenicích nebo šálcích. Chcete-li se jich zbavit, stačí nasypat čajovou lžičku kyseliny na houbičku či hadr a drhnout stěny nádob, dokud nečistoty nezmizí. Sklenice i šálky budou vypadat jako nové.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čištění stříbra a příborů

Dalším praktickým využitím kyseliny citronové je čištění stříbra a příborů, na kterých se sediment objevuje v průběhu času. Nalijte do misky teplou vodu a rozpusťte v ní dvě čajové lžičky kyseliny citronové. Vložte příbory či šperky a nechte je v misce několik minut. Poté je opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem. 

Mohlo by vás zajímat:  Škrábance na nábytku jde jednoduše zamaskovat čajem nebo pastelkami

Mytí rukou

Kyselina citronová je také vhodná pro čištění zabarvených rukou. Stačí nasypat kyselinu na ruce, přidat trochu vody nebo tekutého mýdla a ruce omýt.  

Přidat na Seznam.cz