Zitrine 4020540 1920

Kyselina citronová se postará o celou domácnost, vše se bude lesknout jako nové

Kyselina citronová je populární regulátor kyselosti, který se používá v potravinářském průmyslu, ale také v kuchyni k okyselení některých pokrmů a nápojů. Nicméně, kyselina citronová má mnohem více použití. Funguje skvěle také jako kosmetický, prací nebo čisticí prostředek. Je známá pro své účinky proti vodnímu kameni, sedimentu po čaji či kávě, ale i mastnotě. S čím vším nám může pomoci?

Odstranění kamene z koupelnových armatur

Kyselina citronová může být skutečným spojencem při čištění. Dokonale odstraňuje vodní kámen, takže může být použita k čištění koupelnových kování. Chcete-li se zbavit usazenin a odpadních vod z kohoutků nebo sprchových koutů, stačí smíchat kyselinu citronovou s vodou do konzistence pasty, kterou na několik hodin aplikujete na kovové části. Následně směs spláchněte vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Acoustic Solution specialista na akustiku a izolace

Odstranění kamene z konvice

Za pomoci kyseliny citronové můžete také rychle a snadno vyčistit konvici. Dvě čajové lžičky kyseliny nasypte do konvice a následně přidejte tři lžíce vody. Konvici protřepejte, aby se suroviny spojily, a nechte 15 minut odstát. Obsah vylijte, převařte jednu konvici vody a následně ji vypláchněte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranění skvrn a bělení oblečení

Kyselina citronová má také rozjasňující a osvěžující vlastnosti, takže senzačně posílí účinek pracího prášku. Stačí přidat dvě čajové lžičky kyseliny citronové do prášku a oblečení bude bělejší a voňavější. Z 2,5 čajových lžiček kyseliny, 10 kapek esenciálního oleje a 100 ml vody vytvoříte také ekologickou aviváž.  

Mohlo by vás zajímat:  Barvy letošního roku přinášejí do interiéru nečekaný kontrast, který ale uklidní a zvedne náladu

Vyčistí troubu

Trouba nebo mikrovlnka jsou zařízení, která se obtížně čistí. Zbytky jídla i tuky vyčistí kyselina citronová, kterou smícháte s vodou a v misce ji do zařízení položíte. U mikrovlnné trouby stačí zapnout zařízení na dobu 2–3 minut a po odstranění misky umýt vnitřek vlhkou houbou nebo látkou. S troubou uděláme to samé, ale misku v ní necháme po dobu 30 minut při 180 stupních.

Odstranění sedimentu po kávě nebo čaji

Kyselina citronová se také může vypořádat s usazeninami kávy nebo čaje ve sklenicích nebo šálcích. Chcete-li se jich zbavit, stačí nasypat čajovou lžičku kyseliny na houbičku či hadr a drhnout stěny nádob, dokud nečistoty nezmizí. Sklenice i šálky budou vypadat jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Nesmrtelné proužky a 3D vzory: letní novinky v povlečení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čištění stříbra a příborů

Dalším praktickým využitím kyseliny citronové je čištění stříbra a příborů, na kterých se sediment objevuje v průběhu času. Nalijte do misky teplou vodu a rozpusťte v ní dvě čajové lžičky kyseliny citronové. Vložte příbory či šperky a nechte je v misce několik minut. Poté je opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem. 

Mytí rukou

Kyselina citronová je také vhodná pro čištění zabarvených rukou. Stačí nasypat kyselinu na ruce, přidat trochu vody nebo tekutého mýdla a ruce omýt.  

Přidat na Seznam.cz