Iron 1178062 1920

Připálená žehlička je noční můra každé hospodyňky, existuje ale snadná pomoc

Řada z nás žehlí u televize nebo v době, kdy se napůl věnuje nějaké jiné činnosti, protože nudné žehlení k něčemu takovému prostě svádí. A tak se občas může stát nehoda. Buďto zůstane žehlička na oblečení příliš dlouho, nebo zapomeneme, že bychom měli snížit její výkon, protože před sebou máme jemnější textilii. Výsledkem takové nepozornosti je nejen zničené oblečení, ale také poškozená žehlička. Nebo ne?

Žehličku je většinou možné vyčistit.

Jak asi správně tušíte, pokud je na žehličce jen připečená látka a nedošlo k žádnému dalšímu poškození, můžete ji relativně snadno vyčistit a uvést do původního stavu. Nepůjde to například v případě, že se na žehličku připeče zbytek knoflíku nebo nějaká ozdoba, která byla k oblečení přišitá. Pak vám bohužel nezbyde, než se se žehličkou rozloučit a pořídit si novou.

Mohlo by vás zajímat:  Se skvrnami od železité vody si poradí i domácí prostředky, pozor ale na zásadní chybu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Neškrábat a nepálit

Látku, která se vám na žehličku připálila, byste neměli seškrabávat žádným ostrým předmětem. A už vůbec byste se neměli pokoušet spáleninu ze žehličky dostat tím, že ji znovu zapnete a počkáte, až zbytky textilie odhoří. To je sice teoreticky možné, ale hrozí, že si přitom podpálíte byt, nebo alespoň odpálíte pojistky.

Ocet a citronová šťáva

Běžné čisticí prostředky také nejsou úplně vhodné, protože nejsou koncipované na železné povrchy, a tak by na žehličce mohly nadělat víc škody než užitku. Ale nevěšte hlavu, vystačíte si se surovinami, které máte doma v lednici. Nejjednodušším způsobem, jak zbavit žehličku spáleniny, je totiž vzít jemný netkaný hadřík a namočit ho v octu nebo v citronové šťávě. Pokud se spálenině nebude chtít dolů, můžete na střídačku použít obě tyto tekutiny.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkost v koupelně nevede pouze k nenáviděné plísni. Může zavinit i životu nebezpečné reakce

Při očistě byste pochopitelně měli mít žehličku odpojenou od elektřiny. Omývání nicméně půjde lépe, pokud bude žehlička trošku nahřátá, čehož nejsnáze docílíte tak, že ji na chvilku položíte na topení, případně na jiný horký povrch. Nečistoty, které uvíznou v otvorech na odvod páry, pak nejlépe vyčistíte vatovou tyčinkou namočenou v octu, případně jehlou. S tou je však třeba zacházet velmi opatrně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedlá soda

Připálenou žehličku můžete zkusit omýt také směsí jedlé sody a octa, poměr je zhruba jedna ku třem. Ve směsi opět namočte jemnou netkanou textilii a povrch žehličky opatrně omývejte. Pokud se vám i přesto nedaří spáleninu omýt, můžete nechat směs čtvrt hodiny působit a pak se k omývání vrátit.

Přidat na Seznam.cz