Inhalace s esenciálními oleji uleví při nachlazení i bolestech. Na výběr existuje mnoho druhů

Inhalace s esenciálními oleji uleví při nachlazení i bolestech. Na výběr existuje mnoho druhů

Esenciální oleje jsou už dnes běžně dostupné a to je dobře. Jejich účinky jsou totiž mnohdy neocenitelné. Pomáhají při infekcích dýchacích cest, při nachlazení, chřipce, bronchitidě a sinusitidě. Nejčastěji se užívají ve formě inhalací, čímž uvolňují dýchací cesty a čistí dutiny. Některé oleje mají také relaxační účinek.

Vdechování páry

Na trhu existuje spousta inhalačních zařízení, která lze použít, inhalace lze ale provádět i bez speciálního vybavení. Stačí si připravit větší misku nebo hrnec, vroucí vodu a ručník. Pacient by se měl naklonit nad misku s horkou vodou a několika kapkami esenciálního oleje, zakrýt si hlavu ručníkem a pár minut vdechovat páru nosem a vydechovat ústy.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění toalety usnadní domácí prostředky v čele s octem

Domácí inhalace jsou považované za bezpečné, nedoporučují se pouze v případě těžkého srdečního selhání, vysoké horečky, oběhového selhání, respiračního krvácení a astmatického záchvatu. Vyhnout by se jim měli i pacienti s chronickým a těžkým onemocněním dýchacích cest, s některými druhy rakoviny a s tuberkulózou. Osobám s citlivou pletí může inhalace způsobit kožní problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co použít který olej?

Přestože inhalace se dá provádět pouze s párou, přidáním esenciálních olejů zlepšíte její účinky. Tymiánový olej podporuje vykašlávání, posiluje imunitu a snižuje záněty, eukalyptový olej zklidňuje dýchací cesty a doporučuje se při nachlazení a chřipce. Borovicový olej působí proti silné rýmě a bolestech v krku. Ucpaný nos vyčistí také mátový olej, který zároveň pomáhá s usínáním.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené sváteční nápoje, které připravíme bez kapky alkoholu

Rozmarýnový olej má antibakteriální účinky, kurkumový olej uvolňuje a zklidňuje nervový systém a skořicový olej by neměl chybět v zásobách diabetiků a osob trpících žaludečními potížemi. I při inhalaci je ale nutné dodržovat některá pravidla – inhalujte maximálně třikrát denně a nepoužívejte více než deset kapek oleje na jednu inhalaci. Pokud používáte inhalátor, po každém použití ho umyjte.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/essential-oils-101-do-they-work-how-do-you-use-them/
Přidat na Seznam.cz