Největší nepřítel všech zahrad začíná opět útočit na trávník i rostliny. Vyžeňte krtka včas

Největší nepřítel všech zahrad začíná opět útočit na trávník i rostliny. Vyžeňte krtka včas

Vypadá roztomile ve večerníčku pro děti, ale na zahradě patří mezi nevítané hosty. Bohužel jaro je obdobím, kdy zlobí zahrádkáře nejvíce. Krtek sice nezimuje, ale jaro je čas, kdy začne vyhrabávat krtince a likvidovat trávník, čímž dohání zahrádkáře a majitele okrasných zahrad k šílenství. Co dělat, aby odešel ze zahrady dobrovolně a neničil trávník nebo záhony?

Krtince jako předzvěst zahradní katastrofy

Tohoto savce není příliš často vidět, zato jeho výtvorů si každý všimne okamžitě. Doslova během chvilky se totiž může na zahradě objevit množství nevzhledných krtinců, které doplňuje změť tunelů a různých valů, které způsobují propadání půdy a ničení trávníků nebo záhonků. Zahradníci krtka proto považují za nepřítele číslo jedna a dělí se tak o pomyslnou první příčku spolu se slimáky nebo mšicemi.

Mohlo by vás zajímat:  Úprava pozemku, zahradní jezírko i tvorba záhonů – tohle zvládnete sami!

Likviduje kořeny i žížaly

Krtek je postrachem nejen kvůli hromádkám a tunelům, které neustále vyhrabává, ale ničí také kořenový systém pěstovaných rostlin a keřů, které mohou vlivem jeho počínání uschnout. Neméně podstatné je, že požírá užitečné žížaly, které kypří a provzdušňují půdu. A sice požírá slimáky, larvy nebo hlístice, i tak se jej každý zahrádkář rád zbaví. Ale jak na něj? Jako živočich je zákonem chráněný, proto jej lze hubit pouze za předpokladu, že řádí na oploceném pozemku a může způsobit škodu na zdraví, například vyvrknutí kotníku na nerovném terénu.

Mohlo by vás zajímat:  Termín setí trávy se blíží. Kdo ho nepromešká, dočká se hustého trávníku už letošní léto
Zdroj obrázku: Freepik

Vypuzení pomocí zápachu

Krtek patří mezi velmi citlivé živočichy, nejsnazší je proto vypudit jej pomocí nepříjemných pachů a zvuků, které způsobují vibrace. U výstupu z tunelů lze umístit předměty vydávající pro krtka nepříjemný zápach. Vyplácí se použít citron, ideálně s plesnivou kůrou, nebo látky namočené do benzínu, rozpouštědla nebo motorového oleje. Krtek je také senzitivní na vůni bezu nebo různé esenciální oleje s intenzivní vůní.

Foukání větru i chrastítka

Odstrašit tohoto savce lze také pomocí zvuků, vhodné je instalovat prázdné láhve do tunelů hrdlem nahoru, po natočení pod mírným úhlem budou vydávat vlivem větru nepříjemný hluk. Na zahradu je možné umístit také zvonky, chrastítka z plechovek nebo zakoupit elektrický odpuzovač. Takový přístroj však může škodit také domácím zvířatům.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/
Přidat na Seznam.cz