Duben přeje sázení brambor. Jejich pěstování je snadné a může zajistit zásobu na celý rok

Duben přeje sázení brambor. Jejich pěstování je snadné a může zajistit zásobu na celý rok

Brambory jsou asi nejoblíbenější zeleninou, která se přidává k jídlu jako příloha. Je součástí většiny hlavních chodů. Můžete si z ní udělat spoustu pokrmů, například hranolky, bramboráky nebo šťouchané brambory. Je to zelenina, kterou můžete využít při mnoha příležitostech. Pokud máte doma zahradu, můžete si brambory snadno zasadit a vypěstovat, protože je to jednoduché.

Kdy můžete zasadit brambory?

Ještě než se pustíte do samotné výsadby brambor, je dobré vědět něco o tom, co potřebují za půdu nebo jaké vyžadují podmínky k tomu, aby se jim dařilo. Hlízy ale nejsou náročné, protože potřebují jen jasnou polohu a úrodnou půdu. Poté už stačí jen pravidelně zalévat. Brambory porostou hlavně v hlinitopísčitých půdách, nevadí jim kyselé ani alkalické prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Nádobí z teflonu a nerezové oceli vyčistí domácí prostředky bez poškození

Brambory si můžete uložit do sklepa nebo na půdu, a uděláte si tak zásoby na celou zimu do doby, než budete mít vysazené další. Sadbové brambory si můžete jednoduše vyrobit, protože je stačí mít na vzdušném místě a počkat, až vytvoří klíčky. Brambory se pak lépe uchytí do země a tento proces může trvat až deset dní. Brambory podle některých ze země vyrostou i ze slupek, ale nikdo to zatím nedokázal.

Zdroj obrázku: Freepik

Brambory vysaďte nejlépe v dubnu

Výsadbu brambor proveďte v dubnu, protože to už je půda měkká a neočekávají se žádné velké mrazy. Brambory pak budou rovnoměrně růst a budou méně náchylnější k chorobám nebo plísním. Dejte si také pozor, abyste bramborám zajistili dobré podmínky. Záleží totiž také na tom, v jakém místě bydlíte.

Mohlo by vás zajímat:  Stavba sauny svépomocí: cesta k vlastní relaxaci

Substrát pro brambory byste měli zrýt, brambory pak dejte do řádků, které by měly mezi sebou mít prostor alespoň 60 cm. Samotné sazenice pak dejte maximálně do hloubky 40 centimetrů. Brambory si pak vlastně poradí zcela samy, stačí je pouze zalévat a na podzim můžete sklízet i několik desítek kilogramů této zeleniny.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/potatoes
Přidat na Seznam.cz