Concrete Brick Country House Homestead

Hustý a sytě zelený trávník po celou sezónu: připravte si domácí hnojivo

Anglický trávník minimálně tak krásný, jako má hlavní kurt tenisového Wimbledonu před začátkem turnaje, to je zdánlivě nesplnitelný sen mnoha Čechů. A to i těch, kteří nejsou fanoušci tenisu. Ve skutečnosti je ale dokonalý pažit pro mnoho z nás doslova na dosah ruky, alespoň dokud je v Česku dostatek vody pro jeho pěstování. Kromě vody a správného zastřihávání tak, aby pažit nebyl ani příliš vysoký, ale ani příliš krátký, je trik hlavně ve správném hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení brambor. Jejich pěstování je snadné a může zajistit zásobu na celý rok

Hnojení nepodceňujte

Mnoho lidí si myslí, že tráva roste sama od sebe, a tak je hnojení zbytečné. Tráva sice skutečně vyroste skoro všude, ale od trávníku, který zřejmě chcete mít na zahradě, se v mnoha ohledech liší. Chcete-li dokonalý pažit, nezbyde vám než trávník od jara do podzimu přihnojovat. Většinou je tak třeba činit alespoň jednou měsíčně.

Zdroj obrázku: Freepik

Vícesložková hnojiva

Trávník potřebuje zejména dusík, fosfor, draslík a vápník. Naštěstí jsou na trhu běžně dostupné hnojivové směsi, které mají tyhle prvky ve vyváženém poměru. Většinou jde o hnojiva sezónní, budete tedy potřebovat dohromady tři směsi, jednu na jaro, druhou na podzim a poslední na zimu. Při správném skladování naštěstí nevyužité hnojivo vydrží i do dalšího roku.

Mohlo by vás zajímat:  Levanduli se daří na slunném záhoně, dobře odolá mrazu. Je ideální rostlinou pro začátečníky

Domácí trávníkové hnojivo

Na skvělé domácí hnojivo využijete odpad z kuchyně i ze zahrady. Základem je 100 gramů čerstvě posekaných kopřiv na jeden litr vody. K najemno nasekaným kopřivám přidejte dvě hrsti posekané trávy, jednu najemno nakrájenou banánovou slupku a lógr z jedné konvice kávy. Všechny suroviny dobře rozmíchejte v kýblu, který pak přikryjte plátnem nebo jinou čistou textilií, a hnojivo nechte, dokud nezačne kvasit. Pak jej můžete rovnou použít k pohnojení trávníku, jen jej před aplikací rozmíchejte v dešťové vodě v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů dešťovky. Hnojte jednou měsíčně, pokud je trávník nově položený, můžete i dvakrát.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/lawn-care/lgen/homemade-lawn-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz