concrete-brick-country-house-homestead

Hustý a sytě zelený trávník po celou sezónu: připravte si domácí hnojivo

Anglický trávník minimálně tak krásný, jako má hlavní kurt tenisového Wimbledonu před začátkem turnaje, to je zdánlivě nesplnitelný sen mnoha Čechů. A to i těch, kteří nejsou fanoušci tenisu. Ve skutečnosti je ale dokonalý pažit pro mnoho z nás doslova na dosah ruky, alespoň dokud je v Česku dostatek vody pro jeho pěstování. Kromě vody a správného zastřihávání tak, aby pažit nebyl ani příliš vysoký, ale ani příliš krátký, je trik hlavně ve správném hnojení.

Hnojení nepodceňujte

Mnoho lidí si myslí, že tráva roste sama od sebe, a tak je hnojení zbytečné. Tráva sice skutečně vyroste skoro všude, ale od trávníku, který zřejmě chcete mít na zahradě, se v mnoha ohledech liší. Chcete-li dokonalý pažit, nezbyde vám než trávník od jara do podzimu přihnojovat. Většinou je tak třeba činit alespoň jednou měsíčně.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi rostliny nedejme na první pohled, správné je zavrtat se do hlíny, ta řekne nejvíce
Zdroj obrázku: Freepik

Vícesložková hnojiva

Trávník potřebuje zejména dusík, fosfor, draslík a vápník. Naštěstí jsou na trhu běžně dostupné hnojivové směsi, které mají tyhle prvky ve vyváženém poměru. Většinou jde o hnojiva sezónní, budete tedy potřebovat dohromady tři směsi, jednu na jaro, druhou na podzim a poslední na zimu. Při správném skladování naštěstí nevyužité hnojivo vydrží i do dalšího roku.

Domácí trávníkové hnojivo

Na skvělé domácí hnojivo využijete odpad z kuchyně i ze zahrady. Základem je 100 gramů čerstvě posekaných kopřiv na jeden litr vody. K najemno nasekaným kopřivám přidejte dvě hrsti posekané trávy, jednu najemno nakrájenou banánovou slupku a lógr z jedné konvice kávy. Všechny suroviny dobře rozmíchejte v kýblu, který pak přikryjte plátnem nebo jinou čistou textilií, a hnojivo nechte, dokud nezačne kvasit. Pak jej můžete rovnou použít k pohnojení trávníku, jen jej před aplikací rozmíchejte v dešťové vodě v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů dešťovky. Hnojte jednou měsíčně, pokud je trávník nově položený, můžete i dvakrát.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/lawn-care/lgen/homemade-lawn-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz