Table Chairs Standing Lawn Garden

Zahradní nábytek si zaslouží před zimou dobře očistit a uskladnit

Nedílnou součástí mnohých zahrad v okolí rodinných domů jsou terasy, pergoly či jiná místa, která se využívají pro posezení a odpočinek. Na nich obvykle nechybí zahradní nábytek. Když se pomalu, ale jistě přikrade zima a chladné počasí, je třeba nábytek chránit. Jak na to?

Ideální je nábytek schovat

Ať máte zahradní nábytek dřevěný, plastový, ratanový, nebo kovový, zimní počasí mu nedělá nejlépe. I když je dřevo ošetřené proti vlhkosti a nepříznivým povětrnostním vlivům, lépe mu bude někde v suchu. Je proto nejlepší volbou zahradní nábytek uklidit do sklepa, garáže nebo zahradní kůlny či domku.

Mohlo by vás zajímat:  Na mech a plevel spolehlivě zabírá tekutina za pár korun. Má ji každý v kuchyni, přitom kupuje drahou chemii

Než nábytek schováte

Předtím než se rozhodnete zahradní nábytek uložit na zimu, měli byste zkontrolovat jeho stav a případné škody na něm opravit. Tak ho budete mít připravený na další sezónu. Samozřejmostí je uskladnění čistého nábytku, o což se postará voda. Umýt je třeba nejen dřevěný, ale také plastový nábytek.

rocking-chair-recreation-from-rattan-small-wicker-table-near-flower-bed
Zdroj obrázku: Freepik

Bublinková fólie izoluje

S uložením nábytku to někdy bývá u rodinných domů problém, když chybí skladovací prostory. Moderní domy nebývají podsklepené a garáž nebo kůlna mohou být plné jiných věcí. Plastový zahradní nábytek by neměl být přes zimu tam, kde teplota klesá pod nulu.

Mohlo by vás zajímat:  Za chřadnutím tújí stojí často zahradní škůdci. Nejhoršími z nich jsou hraboši

Mráz mu nedělá dobře, protože křehne a může se stát náchylnějším k poškození. Určitým řešením bývá použití bublinkové fólie, kterou se zahradní nábytek z plastu obalí. Funguje jako izolace. I tak byste ale pro něho měli najít místo, kde bude relativně v teple a v suchu.

Kam uložit ratanový nábytek

Jste-li vlastníci kvalitního ratanového nábytku a jedná-li se o přírodní materiál, směle může zůstat venku přes zimu. Nenechávejte ho ale na otevřeném prostoru, ale uložte ho blízko domu, kde bude částečně chráněný před nepřízní počasí. Lze ho přikrýt speciálním potahem, který ho izoluje.

Zdroj: https://www.kettler.co.uk/blog/protecting-garden-furniture-what-to-do-in-winter
Přidat na Seznam.cz