Dřevěná podlaha je krásná, o její dokonalý vzhled je ovšem třeba umět pečovat

Pokud ze zdravotního důvodu nebo například z důvodu lepšího životního prostředí nechcete ve své domácnosti používat příliš chemikálií, může i vaše podlaha ze dřeva být pravidelně a účinně čištěna i jinými způsoby.

Na co si dát pozor

Podlaha vyrobená ze dřeva je sice krásná a přírodní, ale při jejím čištění je nutno myslet na to, že nelze použít všechny metody jako u ostatních povrchů. Typickým příkladem je vlhkost. Pokud máte doma parní čistič, který úspěšné používáte k hloubkovému čištění různých povrchů a účinnému odstraňování nečistot a usazenin, u dřevěné podlahy na něj zapomeňte. Jeho použitím byste totiž velice pravděpodobně narušili strukturu dřeva a mohlo by dojít k jeho popraskání.

Zdroj obrázku: Freepik

K odstranění prachu použijte ideálně smeták. Vysavač můžete také použít, ale se zvýšenou opatrností, abyste špatnou volbou hubice s ostřejšími štětinami povrch neúmyslně nepoškrábali. Není zřejmě nutné ani dodávat, že k čištění podlahy ze dřeva, jakkoliv znečištěné, nelze použít ani hrubé kartáče.

Pokud jde o použití vody, mělo by být naprosto minimalistické. Pokud používáte mop, měli byste ho před použitím dobře vykroutit, aby se na podlahu dostalo skutečně jen malé množství vody.

Mohlo by vás zajímat:  Měkké a nadýchané mohou být nejen nové ručníky. Klíč je správné praní a sušení

Jak na skvrny

Cokoliv vylijete na dřevěnou podlahu, je ideální ihned setřít, což platí zejména pro tekutiny typu červeného vína, kávy, mastnoty a podobně. Jinak se totiž může daná tekutina do dřeva vpít natolik, že ji už nepůjde zcela odstranit.

Zdroj obrázku: Freepik

Na dřevěné podlahy lze zakoupit speciální mýdlo, ale k účinnému odstranění skvrn můžete použít také líh. Pokud jsou na podlaze usazeniny, které nelze ani poté setřít, použijte k jejich odstranění opatrně měkčí škrabku.

Stane-li se, že je skvrna skutečně odolná a zanechá na dřevě trvalou stopu, můžete k jejímu odstranění z povrchu použít také jemnější smirkový papír, přičemž dané místo byste měli poté natřít voskovým olejem.

Zdroj: https://www.realhomes.com/advice/how-to-clean-hardwood-floors
Přidat na Seznam.cz