Bobkovišeň je zajímavou variantou pro živý plot. Je stálezelená a bohatě kvete

Bobkovišeň je zajímavou variantou pro živý plot. Je stálezelená a bohatě kvete

Živé ploty zajišťují soukromí, oddělují pozemky a jsou přirozenými bariérami. Ploty z živé vegetace jsou velmi oblíbené, přičemž v minulosti se nejčastěji používaly zeravy. Většina zná tyto vzrostlé stromy jako túje, které se dobře tvarují. Problémem je, že okyselují okolní půdu, z toho důvodu je mnozí pěstitelé nesnáší, protože v jejich okolí nelze pěstovat žádné další užitkové nebo okrasné rostliny. Čím tedy túje nahradit? Bobkovišněmi!

Bobkovišeň lékařská

Pro stálezelený druh slivoně se používá název bobkovišeň lékařská, oficiální název je však vavřínovec lékařský. Jedná se o okrasnou dřevinu z čeledi růžovitých, přičemž její domovinou jsou oblasti Malé Asie a Kavkazu, nachází se také na Balkánském poloostrově. Těmto keřům se dobře daří též v tuzemsku a pro svůj vzhled, rychlý růst a vlastnosti se používá čím dál častěji do živých plotů. Vavřínovec může mít podobu vzrostlých keřů nebo stromků, které dosahují výšky asi šesti metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Piliny najdou na zahradě široké využití. Hodí se pro rostliny i do kompostu
Zdroj obrázku: Freepik

Krásné květy a dekorativní listy

Čím upoutá vavřínovec na první pohled? Rozhodně svým vzhledem, protože vyniká záplavou drobných bílých kvítků, které potěší v průběhu května. Pozadu nezůstávají ani listy, které jsou sytě zelené, hladké a lesklé, na pohled se velmi podobají bobkovým listům. To je také důvod, proč tato dřevina získala jméno vavřínovec. Oproti jiným listnáčům bobkovišeň neopadává, jedná se o stálezelený keř, proto vypadá živý plot po celý rok úžasně a tvoří neprostupný zelený štít i v zimě. Všechny části bobkovišně včetně bobulí jsou vysoce toxické a mohou způsobit otravu s fatálními následky.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě bazénu není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Řada specifik nebývá standardem

Jak na plot z bobkovišně

Po celý rok dobře vypadá, k tomu se snadno pěstuje. To je další benefit této okrasné dřeviny. Současně je ale třeba pamatovat na to, že bobkovišeň má ráda teplo, v našich podmínkách je nutné vybírat mrazuvzdorné kultivary a při extrémních mrazech zakrývat keře agrotextiliemi. Dřevině se daří v úrodné půdě s lehce zásaditou reakcí. Keříky se vysazují na podzim ve vzdálenosti asi 50 centimetrů od sebe, po zimě se provádí sestřih. Při pravidelné zálivce rostou až o 60 centimetrů za rok.

Zdroj: https://global.flowers/en/plants/prunus-laurocerasus/
Přidat na Seznam.cz