I zahrada si zaslouží pěkně osvítit

I zahrada si zaslouží pěkně osvítit

Máte kromě domečku taky vlastní zahrádku? Pěstujete na ní rajčata a jinou zeleninu, květiny a třeba i nějaké to ovoce? Rádi se během letních večerů posadíte venku a užíváte si čerstvého vzduchu? Pořádáte na terase rodinné sešlosti? Pak zahradu nezapomeňte pěkně osvítit, abyste vždy viděli na cestu.

Zahrada je místem relaxu

Kde jinde se během letních večerů jen tak posadit, před sebe položit sklenku s pitím, do ruky vzít knihu a odpočívat? Kde jinde se posadit s přáteli, ogrilovat si maso, sýry a zeleninu a jen tak si povídat? Zahrada je pro tyto činnosti jako stvořená, kromě zeleně a zahradního nábytku na ní ale nesmí chybět ani dobře vybrané venkovní osvětlení.

Mohlo by vás zajímat:  Trávník udrží v létě krásný správné sekání a zalévání

Víte, že vám přijde vhod třeba i večer, kdy se potmě vracíte z práce a potřebujete vidět na cestu nebo zámek u dveří?

Když se řekne venkovní osvětlení

Venkovní svítidla toho musí vydržet víc než ta vnitřní, jsou totiž vystavena vlivům počasí. Musí zvládnout déšť i vítr, zabránit je třeba i vniknutí cizích těles. Co všechno mohou osvítit?

  • Dům a jeho vchod, zvonek, zeď apod.
  • Příjezdovou cestu k domu
  • Zahradu včetně jezírka, stromů, trávníku a záhonků.
  • Balkon nebo terasu
  • Bazén
  • Dílnu
  • Další místa, která chcete osvítit

Jak vybrat světla na zahradu?

Chcete, aby i ve tmě zahrada vypadala stejně dobře jako dům? Pak se řiďte následujícími tipy a vyberte na ní to pravé osvětlení.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen a jiné usazeniny v koupelně jsou odolné, správné prostředky je vyčistí raz dva
Tip číslo jedna: Pozor na IP ochranu

Venkovní osvětlení je třeba chránit proti povětrnostním vlivům i vniknutí vlhkosti. Úroveň ochrany se označuje písmeny IP a dvěma číslicemi, ta první udává ochranu před vniknutím pevných předmětů, prachu a dalších materiálů, ta druhá pak odolnost proti vodě a vlhkosti.

Hodnota se odvíjí od toho, kde bude světlo umístěné. Světla s IP20 jsou vhodná do interiéru, pro venkovní použití potřebujete IP44 až IP68.

Tip číslo dva: Kolik wattů by mělo venkovní světlo mít?

Otázka, kterou si jistě položíte. Jenže odpověď na ní není jednoznačná, záleží totiž na typu žárovek. Třeba takové LED žárovky totiž využívají jinou technologii než ty klasické a počet wattů vůbec nevypovídá o intenzitě světla.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda osvěží koberec, zbaví ho nečistot i pachů

Když na LED žárovky vsadíte, zajímejte se o počet lumenů. Praktické světlo by mělo mít něco mezi 500-1000 lumeny, což vyžaduje 7-15 wattů. Tradiční žárovka se pohybuje někde kolem 40-75 watty, takže se můžete těšit i na pěknou úsporu energie.

Tip číslo tři: Z čeho můžete vybírat?

Výběr venkovního osvětlení se liší s ohledem na umístění. Na trhu najdete robustní nástěnná venkovní svítidla, která mohou disponovat i pohybovým čidlem, solární světla, sloupková svítidla, LED reflektory, vestavěné osvětlení, závěsná svítidla, venkovní lampy apod.

Přidat na Seznam.cz