Orchideje jsou ozdobou východních parapetů. Řez po odkvětu je stimuluje k novému kvetení

Orchideje jsou ozdobou východních parapetů. Řez po odkvětu je stimuluje k novému kvetení

Orchideje tvoří součást našich domovů. Potěší originálními a pestrobarevnými květy. Aby vám dělaly radost, musíte se o ně ale správně postarat. Základem je prořezávání, na jehož provedení závisí, zda bude rostlina kvést.

Rostliny si pozorně prohlédněte

Narazíte na ně nejenom v květinářstvích nebo v zahradnictvích, ale i ve větších diskontních prodejnách. Podívejte se na orchideje při nákupu podrobněji. Věnujte pozornost především kořenům, které by neměly být pokryty žádnými skvrnami. Ty naznačují plísňovou infekci. Vyberte si rostlinu, která má lesklé a masité květy, ty jsou známkou dobrého stavu.

Zdroj obrázku: Freepik

Daří se jí na východě

Lidé si většinou myslí, že péče o orchideje je náročná, ale není tomu tak. Musíte ale věnovat pozornost místu, kam postavíte květináč. Orchidej se nejlépe cítí na východních parapetech, kde panuje jemné světlo. Důležité je rostlinu řádně zalévat. Nejjednodušší způsob, jak hydratovat kořeny, je namočit květináč asi na 20 minut do vody a poté ho zvednout, aby přebytečná voda vytekla pryč. Tuto akci byste měli opakovat každých 10–14 dní, a to nejlépe ráno. Díky tomu se přebytečná voda odpaří, než večer poklesne teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Zavařování vytvoří ovocné zásoby na rok dopředu. Stačí si jen vybrat

Květenství podpoří banánový kondicionér

V pozdním podzimu a v zimě orchideje ztrácejí své květy a listy, což signalizuje, že jsou připraveny k řezu. Jak na něj? Řežte orchideje vydezinfikovanými nůžkami nebo nožem. Nejlepší je zahájit řez, když květy vybledly. Orchideje můžete řezat buď na základně výhonku, pokud je hnědý a suchý, nebo pod uschlým květem, pokud je stonek zelený. Řezání tenkých a suchých výhonků bez listů povzbuzuje rostlinu ke květu. Použijte také banánový kondicionér. Několik slupek ovoce usušte v troubě a rozemelte na prášek. Nasypte ho do vody, nechte několik dní stát a roztok použijte na zálivku. Díky obsahu vitamínu B6, draslíku a cukru začnou květy růst rychleji a jejich barva bude intenzivnější.

Zdroj: https://orchidbliss.com/orchids-cutting-the-spike/
Přidat na Seznam.cz