Bob obecný stojí za to vypěstovat ve své zahradě
Bob obecný patří do čeledi bobovitých. Někteří ho znají i pod názvem bob černý. Pochází ze severní Afriky a jihozápadní Asie. Již dávno před naším letopočtem byl běžnou součástí stravy, avšak v dnešní době z kuchyně prakticky vymizel; někteří z nás ani nevědí, že něco jako bob existuje.
Není jen pro zvířata
Jedná se o jednoletou rostlinu, která má dvě formy, jarní a ozimou. Ozimý bob, jak název napovídá, se vysazuje na podzim, přezimuje s jedním stonkem a na jaře se stonek rozvětvuje. Naproti tomu u jarní formy se stonek větví jen slabě. Sbírat můžete v okamžiku, kdy se lusk stane kožovitým, hnědým až černým a uvnitř je porostlý bílým kožíškem.
Sám je na hnojení náročný, ale oplácí to obohacováním půdy o dusík. Zároveň funguje i jako kypřič půdy, takže ji zanechává v ideálním stavu pro další plodiny. Pokud odoláte a všechna semena nesníte, suchá se dají použít k vysetí i příští rok. Abyste nebyli překvapeni hořkou chutí a nezazlívali to bobu, musíte zvolit odrůdu určenou ke konzumaci, nikoliv krmný bob. Bob obecný pravý je ten, který se hodí do kuchyně. Pro zvířata je lepší bob obecný a bob obecný drobnosemenný.
Do kuchyně i pro zdraví
Může se konzumovat a připravovat ve třech formách; jako mladá a měkká semena, která připomínají hrášek, jako lusky, které se hodí do salátů, anebo také jako suchá semena, jak to známe typicky třeba u fazolí. V případě suchých semen je třeba počítat s delší přípravou, protože se semena musejí přes noc namočit a odstraní se tvrdá slupka. Namočení slouží zejména k odstranění hořkosti a k tomu, abychom se nemuseli trápit s nežádoucími účinky nadýmání. Nikdy bob nepřipravujeme ve vodě, ve které jsme ho nechávali odstát!
Semena bobu jsou nabitá velkým množstvím zdraví prospěšných látek. Obsahuje velké množství bílkovin, zhruba jako sója, vitaminy skupiny B (včetně kyseliny listové). Dalším vitaminem do sbírky je vitamin C. Je také zdrojem draslíku, železa, fosforu, zinku a hořčíku. Mimo jiné obsahuje i značné množství vlákniny, která například podporuje střevní peristaltiku nebo zajišťuje delší pocit sytosti.
Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-fava-beans-1403460