Bob obecný stojí za to vypěstovat ve své zahradě

Bob obecný stojí za to vypěstovat ve své zahradě

Bob obecný patří do čeledi bobovitých. Někteří ho znají i pod názvem bob černý. Pochází ze severní Afriky a jihozápadní Asie. Již dávno před naším letopočtem byl běžnou součástí stravy, avšak v dnešní době z kuchyně prakticky vymizel; někteří z nás ani nevědí, že něco jako bob existuje.

Není jen pro zvířata

Jedná se o jednoletou rostlinu, která má dvě formy, jarní a ozimou. Ozimý bob, jak název napovídá, se vysazuje na podzim, přezimuje s jedním stonkem a na jaře se stonek rozvětvuje. Naproti tomu u jarní formy se stonek větví jen slabě. Sbírat můžete v okamžiku, kdy se lusk stane kožovitým, hnědým až černým a uvnitř je porostlý bílým kožíškem.

Mohlo by vás zajímat:  Rafinovaný cukr můžeme nahradit několika zdravějšími alternativami

Sám je na hnojení náročný, ale oplácí to obohacováním půdy o dusík. Zároveň funguje i jako kypřič půdy, takže ji zanechává v ideálním stavu pro další plodiny. Pokud odoláte a všechna semena nesníte, suchá se dají použít k vysetí i příští rok. Abyste nebyli překvapeni hořkou chutí a nezazlívali to bobu, musíte zvolit odrůdu určenou ke konzumaci, nikoliv krmný bob. Bob obecný pravý je ten, který se hodí do kuchyně. Pro zvířata je lepší bob obecný a bob obecný drobnosemenný.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství šéfkuchařů na rychlé oloupání vajec bylo odhaleno. Trik je pouze ve správné teplotě vody a rychlém pohybu
Zdroj obrázku: Freepik

Do kuchyně i pro zdraví

Může se konzumovat a připravovat ve třech formách; jako mladá a měkká semena, která připomínají hrášek, jako lusky, které se hodí do salátů, anebo také jako suchá semena, jak to známe typicky třeba u fazolí. V případě suchých semen je třeba počítat s delší přípravou, protože se semena musejí přes noc namočit a odstraní se tvrdá slupka. Namočení slouží zejména k odstranění hořkosti a k tomu, abychom se nemuseli trápit s nežádoucími účinky nadýmání. Nikdy bob nepřipravujeme ve vodě, ve které jsme ho nechávali odstát!

Mohlo by vás zajímat:  Stav srsti u kočky může mnohé napovědět

Semena bobu jsou nabitá velkým množstvím zdraví prospěšných látek. Obsahuje velké množství bílkovin, zhruba jako sója, vitaminy skupiny B (včetně kyseliny listové). Dalším vitaminem do sbírky je vitamin C. Je také zdrojem draslíku, železa, fosforu, zinku a hořčíku. Mimo jiné obsahuje i značné množství vlákniny, která například podporuje střevní peristaltiku nebo zajišťuje delší pocit sytosti.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-grow-fava-beans-1403460
Přidat na Seznam.cz