Když se objeví rez, není třeba panikařit. Bez speciálních čističů lze obnovit krásu povrchu i za pár desítek vteřin

Když se objeví rez, není třeba panikařit. Bez speciálních čističů lze obnovit krásu povrchu i za pár desítek vteřin

Koroze, lidově rez, je problém, který se objevuje na celé řadě kovů. V domácnosti je daných materiálů několik a pokud se o ně nestaráme, může se z dokonalého lesklého povrchu stát takový, která na pohled není nijak vábný. V tu chvíli mnoho lidí zpanikaří a myslí si, že konkrétní věc musí nahradit jinou, protože rez nijak jednoduše neopraví. Ani se speciálními čističi. Opak je naštěstí pravdou a existují metody, které zabírají velmi dobře a efektivně.

Použijte ocet

Na některé materiály může být ocet celkem agresivní látkou. Toho se však dá pozitivně využít ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit typického rezavého povlaku. Předměty, které jsou rezavé na pár desítek minut až hodin namočte do lázně s octem. Pokud bude vlažný, jenom lépe. Kde tento postup není aplikovatelný, tam použijte metodu nanášení octu. Buď hadříkem, nebo rozprašovačem. A to v pravidelných intervalech. Následně budou rezavé předměty zase jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Jak si vyladit domácnost k dokonalosti? Dbejte na praktičnost i estetiku
Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste brambory

Jsou známou přílohou, která se hodí k celé řadě jídel. Málokdo ale tuší, že brambory se dají využít i ve chvíli, kdy vás trápí právě rez. Jak nejlépe? Ideální je bramboru jemně nastrouhat a do ní zabalit předmět, u jehož vám nevzhledný rezavý povlak vadí. Pokud tento postup nelze provést, rozkrojte bramboru a třete ji po rezavém povrchu. I tato netradiční metoda pomáhá, když vás koroze na kovových předmětech trápí.

Zafunguje také citron

V kuchyni ještě zůstaneme, jelikož posledním domácím pomocníkem na korozi bude citron. Konkrétně jeho šťáva, v kombinaci se solí. Buď můžete obojí smíchat dohromady a aplikovat na zkorodované předměty, nebo je můžete ošetřit postupně. Nejprve je postříkat citronovou šťávou a poté posolit. Vhodné je připomenout, že tato metoda je vhodná také ve chvíli, kdy chcete vyčistit nevzhledné mince, které na sobě mají kvůli pravidelnému používání tmavý povlak, který hyzdí jejich krásu.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz