Škůdci na zahradě mohou být různí. Proti každému však existuje účinná pomoc

Škůdci na zahradě mohou být různí. Proti každému však existuje účinná pomoc

Zahrada jako přírodní prostředí pochopitelně láká různé živé tvory, aby se na ní usadili. Mnozí z nich jsou užiteční a na zahradě žádaní – třeba sýkorky nebo jiní pěvci, kteří sbírají škodlivý hmyz. O některé živočichy ale zahrádkář moc nestojí. Takový hraboš dokáže svými chodbičkami poničit kořeny zeleniny, a tím zhatit úrodu. Jak se ho zbavit?

Hraboši ničí kořeny

Hraboš patří mezi hlodavce. Na zahradě je činný v jakémkoliv ročním období, protože v zimě se neukládá k zimnímu spánku. Jeho potravou jsou cibule a kořeny rostlin. Že ho na zahradě máte, poznáte podle toho, že rostliny začínají chřadnout. A když kopnete do půdy, narazíte na chodbičky, které hraboši vyhloubili. Často jsou podkopány jednotlivé rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí vyživí rajčata a okurky a podpoří jejich růst

Tato patnáct centimetrů dlouhá zvířata nemají ráda zápach česneku či vůni černého rybízu a máty. Je proto vhodné je vysadit blízko záhonů, na kterých obvykle zeleninu pěstujete. Dále nemají rádi hluk. Odradí je plechovky na tyči, které zastrkáte do půdy.

Zdroj obrázku: Freepik

Krtky také na zahradě nechcete

Krteček Zdeňka Milera je hezkým zvířátkem. Ovšem to je pohádka pro děti. Ve skutečnosti se jedná o tvora, který dokáže v zahradě udělat hodně velký nepořádek. Kdo by chtěl na pozemku mít krtince? Zbavit se ho lze tím, že na vrcholek hromádky, kterou krtek vykopal, položíte slupku z banánu nebo citronu. Jejich vůni nemá krtek rád. Zatímco zrak má špatný, čich naproti tomu výtečný. Je pravděpodobné, že se odstěhuje škodit jinam.

Mohlo by vás zajímat:  Se mšicemi zatočí přírodní postřik, který si jednoduše vyrobíte z několika surovin

Jak zastrašit srnky a zajíce

Pokud bydlíte v blízkosti lesa, je možné, že se na vaši zahradu chodí pást srnky či zajíci. I oni dokážou udělat velké škody na rostlinách, keřích i stromech. Zkuste se jich zbavit tím, že na stromy pověsíte lesklá vysloužilá cédéčka. Ta budou odrážet světelné paprsky, které zvířata vylekají. Zaplaší je také hluk vydávaný plechovkami na tyčích, zaražených v zemi.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/7-simple-strategies-to-prevent-garden-pests/
Přidat na Seznam.cz