Mattress 2489615 1920[1]

Alergici mají vyhráno. Jednoduchá metoda čištění odstraní z matrací roztoče i nebezpečné bakterie

Matrace jsou nedílnou součástí postelí. Tedy místa, kde trávíme klidně i čtvrtiny našeho života. Oloupávající-se kůže, nebo lidský pot však mohou být zhoubou. Podporují růst plísní a bakterií, stejně jako nabízejí skvělé prostředí pro roztoče. Nemocní lidé, ale i alergici tak mohou mít při spaní na takto znečištěné matraci problémy. Ne vždy je ale řešení její vyhození. Stačí znát vhodné metody čistění, které pomohou nežádoucí látky a tvory odstranit.

O matraci se musíme pravidelně starat

Povlečení a prostěradla běžně pereme. Ale jak je to s matrací? Že jste na ní roky nesáhli? To je velká chyba, protože se na ní hromadí nespočetné množství prachu, nečistot, bakterií a roztočů. Takové znečištění může významně ovlivnit naše zdraví. 

Mohlo by vás zajímat:  Skříně do ložnice

Roztoči napadají naše plíce a způsobují alergie, astma a další onemocnění dýchacích cest. Kontaminovaná matrace je také hrozbou pro pokožku. Šíří bakterie, které vedou k rozvoji zánětu. Během spánku se potíme, což způsobuje, že naše povlečení časem již nevoní a mění barvu. Stává se také, že ho polijeme a dítě nebo náš mazlíček se na něj náhodou vymočí. To zanechá ošklivé skvrny, které se obtížně čistí. Existují však jednoduché způsoby, jak udržet matraci vždy čistou a voňavou.

Čistění je snadné

Matrace by se neměla opláchnout velkým množstvím vody, protože se po namočení a objeví nevzhledné skvrny. Lepší je vyzkoušet mnohem jednodušší a levnější způsob, jak obnovit její čistotu. Můžete použít sodu, kyselinu citronovou a olej z čajovníku.

Mohlo by vás zajímat:  Dominanta každé ložnice. Při výběru postele je důležitá především funkčnost, pak i estetika
Zdroj obrázku: Pixabay

Nejprve musíte matraci vysát, poté na ni rovnoměrně nanést jedlou sodu a nechat ji působit třicet minut. Tímto způsobem soda absorbuje roztoče, vlhkost a nepříjemný zápach. Po uplynutí této doby ji odstraňte vysavačem nebo vlhkou houbou.

Kyselinu citronovou můžete nanést na více znečištěná místa a po několika minutách ji zkuste vyčistit houbou namočenou v teplé vodě. Nakonec stojí za to osvěžit a dezinfikovat matraci pomocí čajového oleje, který má antiseptický účinek. Jednoduše jej nalijte na matraci, čímž jí dodáte vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Ložní prádlo pereme méně, než je potřeba. V čem potom spíme, z toho se může dělat nevolno

Odstranění odolných skvrn

Směs sody a peroxidu vodíku lze použít pro větší a obtížně odstranitelné skvrny, např. z moči nebo nápojů. Při této metodě smíchejte tři lžíce jedlé sody s 250 ml peroxidu vodíku a kapkou čisticího prostředku. Když vše tvoří jednotnou směs, nalijte ji do láhve s rozprašovačem. Postříkejte roztokem skvrnu a lehce ji otřete od okraje směrem ke středu. Matraci nechte několik hodin schnout a poté ji vysajte, abyste se zbavili zbytků sody. Skvrny by měly zmizet.

Zdroj: http://slumbercarebedding.com.au/mattress-cleaning-how-to-get-read-of-dust-mites/
Přidat na Seznam.cz