Laundry 3559510 1920[1]

Ložní prádlo pereme méně, než je potřeba. V čem potom spíme, z toho se může dělat nevolno

Oblečení obvykle pereme ve chvíli, kdy ho nosíme delší dobu a kdy už není voňavé a svěží, nebo je na něm vidět lehká sešlost způsobená několikadenním nošením. Málokdo ale ví, jak často by se mělo prát takové ložní prádlo. Tedy textilie, ve které trávíme i třetinu dne – pokud dodržujeme doporučený osmihodinový spánek. A ruku na srdce – většina z nás pere ložní prádlo méně, než by měla. Co to může způsobit? Že spíme v něčem, z čeho se nám může  doslova zvedat žaludek.

Jak často byste měli prát ložní prádlo, záleží na mnoha faktorech. Prostěradla, peřiny a polštáře jsou celou noc v úzkém kontaktu s kůží, takže byste je měli prát všechny stejně často. Ovšem ale záleží, zda je léto, jak moc se potíte či jestli jste nemocní.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zacházení s radiátory zvýší jejich efektivnost

Standardní povlečení

Povlečení na polštář a peřinu je ložní prádlo, se kterým jsme každou noc v přímém kontaktu. Převlékání a praní by mělo být pravidelné, ideálně v intervalu dvakrát až čtyřikrát do měsíce, dle ročního období.

Myslete na to, že každou noc ve svém lůžku zanecháte pot, vlasy, ale také odumřelou kůži, která je pochoutkou pro mikroskopický hmyz, jako je roztoč. A jestliže jste alergik, vaše příznaky se mohou zhoršovat kvůli nevypranému povlečení. Takové ložní prádlo je nejvhodnější prát alespoň na 60 °C a poté vysušit v sušičce či řádně přežehlit. Doporučujeme prací buben neplnit úplně plný, aby se povlečení dokonale vypralo. Jestliže z něj po vysušení cítíte pach namísto svěžího vypraného prádla, znamená to, že se povlečení řádně nevypralo a obsahuje tělní tekutiny.

Mohlo by vás zajímat:  Příjemná vůně osvěží každý interiér. Postačí položit pár kousků na topení a můžete se cítit skvěle
Zdroj obrázku: Pixabay

Polštáře a peřiny

Jestliže používáte chrániče polštářů i peřin, stačí je prát každé čtyři měsíce. Na druhou stranu samotné chrániče by měly být prané alespoň jednou měsíčně. Pokud chrániče nemáte, měli byste prát peřiny jednou za tři měsíce a klidně i dříve. Naopak polštáře byste měli prát každý měsíc. Polštář je nejrizikovější a nejšpinavější částí ve vašem lůžku. Nepěstujte si pod hlavou roztoče, svléknutí a cesta k pračce trvá jen chvíli, navíc, vaše zdraví vám poděkuje.

Chránič matrace

Chránič matrace má velmi důležitou roli, například díky chrániči nepronikne pot do jádra matrace – mimochodem, přes noc vypotíte až litr potu. Tato míra potu je individuální a záleží opět na podmínkách místnosti a zdraví jedince. Také zabraňují znečištění, znehodnocení a velkému výskytu roztočů v matraci. Samotný chránič by měl být praný alespoň jedenkrát za měsíc. Jestliže dojde k rozlití tekutiny od dobrého čaje – kdo by si nedopřál dobrou snídani do postele – urychleně potah sundejte, ať udržíte matraci čistou.

Zdroj: https://www.cnet.com/how-to/do-you-wash-your-sheets-enough-probably-not/
Přidat na Seznam.cz