Ložní prádlo pereme méně, než je potřeba. V čem potom spíme, z toho se může dělat nevolno

Oblečení obvykle pereme ve chvíli, kdy ho nosíme delší dobu a kdy už není voňavé a svěží, nebo je na něm vidět lehká sešlost způsobená několikadenním nošením. Málokdo ale ví, jak často by se mělo prát takové ložní prádlo. Tedy textilie, ve které trávíme i třetinu dne – pokud dodržujeme doporučený osmihodinový spánek. A ruku na srdce – většina z nás pere ložní prádlo méně, než by měla. Co to může způsobit? Že spíme v něčem, z čeho se nám může  doslova zvedat žaludek.

Jak často byste měli prát ložní prádlo, záleží na mnoha faktorech. Prostěradla, peřiny a polštáře jsou celou noc v úzkém kontaktu s kůží, takže byste je měli prát všechny stejně často. Ovšem ale záleží, zda je léto, jak moc se potíte či jestli jste nemocní.

Standardní povlečení

Povlečení na polštář a peřinu je ložní prádlo, se kterým jsme každou noc v přímém kontaktu. Převlékání a praní by mělo být pravidelné, ideálně v intervalu dvakrát až čtyřikrát do měsíce, dle ročního období.

Mohlo by vás zajímat:  Lopatkovec je ideálním doplňkem každého domova. Kromě nádherných květů potěší i superschopností čistit vzduch

Myslete na to, že každou noc ve svém lůžku zanecháte pot, vlasy, ale také odumřelou kůži, která je pochoutkou pro mikroskopický hmyz, jako je roztoč. A jestliže jste alergik, vaše příznaky se mohou zhoršovat kvůli nevypranému povlečení. Takové ložní prádlo je nejvhodnější prát alespoň na 60 °C a poté vysušit v sušičce či řádně přežehlit. Doporučujeme prací buben neplnit úplně plný, aby se povlečení dokonale vypralo. Jestliže z něj po vysušení cítíte pach namísto svěžího vypraného prádla, znamená to, že se povlečení řádně nevypralo a obsahuje tělní tekutiny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Polštáře a peřiny

Jestliže používáte chrániče polštářů i peřin, stačí je prát každé čtyři měsíce. Na druhou stranu samotné chrániče by měly být prané alespoň jednou měsíčně. Pokud chrániče nemáte, měli byste prát peřiny jednou za tři měsíce a klidně i dříve. Naopak polštáře byste měli prát každý měsíc. Polštář je nejrizikovější a nejšpinavější částí ve vašem lůžku. Nepěstujte si pod hlavou roztoče, svléknutí a cesta k pračce trvá jen chvíli, navíc, vaše zdraví vám poděkuje.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko jako ideální hnojivo pro kapradiny: naředěné s vodou je vhodné jednou měsíčně

Chránič matrace

Chránič matrace má velmi důležitou roli, například díky chrániči nepronikne pot do jádra matrace – mimochodem, přes noc vypotíte až litr potu. Tato míra potu je individuální a záleží opět na podmínkách místnosti a zdraví jedince. Také zabraňují znečištění, znehodnocení a velkému výskytu roztočů v matraci. Samotný chránič by měl být praný alespoň jedenkrát za měsíc. Jestliže dojde k rozlití tekutiny od dobrého čaje – kdo by si nedopřál dobrou snídani do postele – urychleně potah sundejte, ať udržíte matraci čistou.

Zdroj: https://www.cnet.com/how-to/do-you-wash-your-sheets-enough-probably-not/
Přidat na Seznam.cz