Dog 2785077 1920[1]

Pes už dávno není jen hlídačem domu, podle závěrů odborníků výrazně ovlivňuje lidské zdraví

Byly doby, kdy byl pes výhradně venku u boudy a jeho hlavním úkolem bylo hlídat nemovitost. Dnes už je to jinak. Pes se stává více než hlídačem, domácím mazlíčkem. Stává se členem rodiny a mnozí lidé často ani netuší, jaký velký vliv na ně má. Mají nejenom kamaráda, ale i čtyřnohého mazlíčka, který ovlivňuje jejich zdraví. Přesně takové jsou závěry odborníků, kteří soužití zvířat a lidí zkoumali

Co jsou to kardiovaskulární choroby

Jedná se o onemocnění srdce a cév, které je nejčastěji důsledkem nezdravého životního stylu, ať už to je nadměrná spotřeba alkoholu, nedostatek tělesné aktivity nebo příliš tučná strava. Tato choroba se vyskytuje u lidí středního věku a přichází zejména po 50. roku života. Častěji se vyskytuje u mužů, protože ženy chrání ženské pohlavní orgány.  Jsou ale i onemocnění, které do kardiovaskulárních chorob zařazujeme a můžeme se jim vyhnout, když změníme náš životní styl k lepšímu.

  • vysoký krevní tlak
  • mrtvice
  • infarkt
  • ischemická choroba cév dolních končetin
Mohlo by vás zajímat:  Jak dlouho musí běžet bazénová filtrace, aby voda byla průzračně čistá?

Samozřejmě to neznamená, že když začnete jíst zeleninu a budete chodit běhat, je nulová šance, že mrtvici dostanete, ale výrazně to riziko snižuje.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak celý výzkum probíhal

Vědcům se podařilo v zájmu výzkumu analyzovat 3,5 milionu lidí ve věkovém rozmezí 40-80 let. Na základě toho si všimli, že lidé vlastnící psa mají podstatně nižší úmrtnost než lidé bez něj. Celé analýze výrazně pomohl fakt, že ve Švédsku má každý občan osobní identifikační číslo a registrace psa je tam povinná. Díky tomu se také zjistil velmi nízký výskyt kardiovaskulárních chorob u psích majitelů. S největší pravděpodobností je to způsobeno tím, že lidé žijící zcela sami mají menší vůli k životu než lidé, kteří mají společníka, jenž jim život zpestřuje. A také zvýšenou aktivitou, kterou způsobuje potřeba psa se vyvenčit. Získáváte tím pravidelný pohyb a tím i klesá riziko, že kardiovaskulární chorobu proděláte.

Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/mental-health/mood-boosting-power-of-dogs.htm
Přidat na Seznam.cz