Bedroom 416062 1280

Dominanta každé ložnice. Při výběru postele je důležitá především funkčnost, pak i estetika

Postel je dominantou každé ložnice. Dekorativní funkce ale není ten základní parametr, na který bychom se při výběru postele měli soustředit. Správně vybraná postel nám zaručí kvalitní spánek, a tím i dobré zdraví. Čemu všemu musíme při výběru věnovat pozornost? 

Správný rozměr postele je zásadní

Postel je individuální prostor každého jedince, a tak bychom k jejímu výběru měli i přistupovat. Standardní běžná délka postele jsou dva metry. V dnešní době se ale dost lidí potýká s tím, že je jim klasická postel krátká. Správně vybraná by vždy měla být o 20–25 cm delší, než měří jedinec, který v posteli bude spát. Pro manželskou postel platí, že by délku postele měla určovat výška větší osoby. Šířka postele samozřejmě závisí na tom, jestli kupujeme postel pro dva nebo pro jednoho a k jakému účelu postel bude sloužit. Pokud chceme postel pouze pro příležitostné nebo nouzové přespání, vystačíme si s šířkou 1,20 m. Pro kvalitní spánek je vhodná velikost ložní plochy 90 cm na jedno lůžko, tedy v případě manželské postele vám klidné spaní zaručí postel široká 180 cm. Výška postele hraje také svou roli, ale tady do hry vstupuje také matrace a případně rošt. Optimální je, abychom leželi ve výšce mezi 40 a 50 cm nad zemí.

Mohlo by vás zajímat:  Malou ložnici lze opticky zvětšit pomocí designerských nápadů
Zdroj obrázku: Pixabay

Postel je v interiéru dekorativním prvkem

Postel plní v interiéru i dekorativní funkci. Svým rozměrem je v prostoru naprosto dominantním prvkem a záleží i na jejím vzhledu. Při výběru často padne také otázka, jestli chceme postel s čelem nebo bez. Čelo postele má kromě dekorativní podoby i některé užitečné funkce. Předně chrání zeď za postelí od nečistot a může sloužit i jako opora například při sledování televize. Moderní postele čelo většinou nemají a dávají jim přednost lidé, kteří tráví více času mimo domov a postel mají skutečně pouze ke spánku.

Mohlo by vás zajímat:  6 známek, že vaše dveře a okna potřebují údržbu

Jedna rada na závěr. Při výběru postele je třeba vzít v úvahu také vhodnou matraci.

Zdroj obrázku: Pixabay
Přidat na Seznam.cz