Shirts 428600 1920 (1)

Žmolky nemusí být signálem pro vyhození oblíbeného kousku oblečení, zachraňte ho

Máte na svém oblíbeném oblečení nevzhledné žmolky? Není to důvod k panice, oblečení můžete po ošetření ještě chvíli nosit. Poradíme vám, jak se těchto kuliček zbavíte.

Žmolky vznikají většinou na svetrech, některých tipech mikin nebo blůzek. Důvody jsou různé. Pokud se žmolky objeví na nově zakoupeném oblečení, které tak vydrží sotva pár pracích cyklů, zkuste oděv reklamovat. Máte-li své oblíbené kousky, které nosíte pořád, prodlužte jim život tím, že je zbavíte žmolků.

Mohlo by vás zajímat:  Nejenom veřejné toalety jsou líhní bakterií, které jen čekají na to až neznalý člověk vejde
Zdroj obrázku: Pixabay

S drobnými pomocníky se žmolků zbavíte

Na žmolky existuje speciální zařízení, tzv. odstraňovače žmolků. Vybírat můžete z bateriových nebo dobíjecích. Tento pomocník odstraní žmolky bez větší námahy a bez poškození prádla a nečistoty končí v odpadní nádobce. Pokud se vám nechce investovat, vyzkoušet můžete i holítko nebo ruční holicí strojek se žiletkou. Dobře vám poslouží ten, který je již na běžné holení tupý a nevhodný a nemá už zvlhčující gelový proužek. Dávejte pozor, abyste tkaninu nepoškodili a neprořezali vlákna. Žmolky odstraní také pemza. Ta je však sama od sebe docela ostrá, proto ji zabalte do starých silonek. Oblečení s ní několikrát přejeďte. Pemza má tu výhodu, že oblečení nepořeže.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od kurkumy nemusí zvítězit, odstraní je nasazení správných prostředků
Zdroj obrázku: Pixabay

Správné praní je ochranou před žmolky

Žmolky se na některých tkaninách vytvářejí mnohem častěji. Tendenci k tomu mají zejména umělá vlákna a příměsi, přírodní materiály na žmolky tolik netrpí. Při praní dodržujte tyto základní zásady. Prádlo před každým praním dobře roztřiďte. Nikdy neperte jemné prádlo nebo svetry s věcmi, které mají běžné i suché zipy nebo háčky a spony. To jsou největší nepřátelé, kteří na prádle vytrhají nitě nebo na něm vytvoří nepěkné kuličky v podobě žmolků. Jemné oblečení perte na program pro jemné praní a na ruby. Oblečení, které pouští vlákna, jako například svetry, perte odděleně nebo ve speciálních sáčcích.

Přidat na Seznam.cz