Kitchen 4649485 1920

Mastnota na kuchyňských dvířkách drží jako lepidlo, zatočí s ní obyčejné prostředky

Mastnota, kterou najdete na kuchyňských skříňkách, bývá smíchána s prachem. Jejich úklid je tak velmi složitý, protože postupem času se na nich usadí nečistoty a špína a mytí bývá ještě obtížnější. Běžné prostředky, které koupíte v obchodech, nemusí na takovou špínu stačit. Můžete ale sáhnout po metodách našich babiček, které jsou léty osvědčené a jsou nejen účinné, ale také šetrné k životnímu prostředí. 

Mastnotu snadno odstraníte pomocí jedlé sody nebo čpavku

Jedlá soda je produkt, který má mnoho praktických využití v domácnosti. Je vhodná k čištění kuchyňských linek, protože si snadno poradí s mastnými skvrnami a nečistotami. Stačí nalít do mísy litr vody a do ní přidat čtyři čajové lžičky sody. Po promíchání namočte do roztoku hadřík, dobře ho vyždímejte a otřete s ním povrch linky. Nakonec vezměte suchý hadřík a vše utřete do sucha.

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyňský dřez se bude blýskat čistotou díky šetrným, ale účinným prostředkům
Zdroj obrázku: Pixabay

Na mastnotu se skvěle hodí také ocet. Je spolehlivým čističem v domácnosti a odstraní mastné zbytky ze všech skříněk. Nalijte ocet do lahve s rozprašovačem, nastříkejte na mastné plochy a počkejte několik minut. Po této době skříňky otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou a usušte. Na jemnější povrchy, jako je dřevo, byste neměli používat jen čistě ocet, ale vždy ho nařeďte. Stačí smíchat sklenici octa s dvěma sklenicemi vody. Vždy nábytek ještě umyjte čistou vodou a osušte. 

Čpavková voda je další z metod, která si poradí s mastnými skvrnami na lince nebo nábytku. Nalijte jednu lžíci produktu do litru vody a do výsledného roztoku namočte hadřík. Otřete povrch nábytku, poté setřete pouze vodou a vysušte. Čpavková voda by měla odstranit i ty největší mastné nečistoty.

Mohlo by vás zajímat:  Připálený hrnec nemusí letět do popelnice. Existují účinné prostředky, kterými ho vyčistit
Zdroj obrázku: Pixabay

Pomoci může také kypřící prášek

Smíchejte ho s vodou, aby vznikla hutná kašička, a důkladně s ní potřete mastná místa na lince nebo nábytku. Poté už jen opláchněte vodou. Jestli ale nemáte po ruce žádný z prostředků výše, pomoci proti mastným skvrnám může olej. Ten nalijte na čistý hadr, vyčistěte s ním mastnotu v kuchyni a máte hotovo. 

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv metodu, domácí prostředky vám pomohou zbavit se veškerých nečistot a mastnoty nejen v kuchyni, ale po celém bytě nebo domě. Ušetříte nejen čas strávený v obchodě, ale také peníze a životní prostředí.

Přidat na Seznam.cz