Zatuchlina1

Zatuchlý pach skříní pronikne do všeho oblečení. Zjistěte včas příčinu a zbavte se ho

Nepříjemná zatuchlina se vytváří obvykle v nábytku ze dřeva, nejčastěji z masivu, a k její tvorbě přispívá zejména teplo a také vlhké prostředí. Zápach je nejen nepříjemný a ze dřeva se může přenést také na obsah skříně, ale přispívá rovněž k tvorbě ideálního prostředí pro množení hub a plísní. Je tedy třeba vědět, jak se tohoto jevu účinně zbavit.

Cenný starožitný nábytek

Pokud jste se například z důvodu dědictví nebo daru stali majiteli starožitného nábytku, jehož dřevěné součásti i čalounění nevydávají právě příjemnou vůni, měli byste zvážit, zda se do boje pustíte sami, nebo práci raději svěříte odborníkům s restaurátorskými zkušenostmi. Ti přece jen budou vědět, jaké prostředky použít, aby byly nejen účinné a přinesly požadovaný efekt, ale aby zároveň nedošlo k poškození cenných památek.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní prostředky vyčistí mikrovlnnou troubu šetrně, ale účinně
Zdroj obrázku: Freepik

Zjistit příčinu

Na zatuchlinu nás často upozorní ne příliš příjemný pach oblečení nebo jiných věcí, které jsou v daném kusu nábytku uloženy. Jakmile tedy tento problém zjistíte, je nejlepší ihned najít příčinu jeho vzniku. Může jít například o vlhké zadní části skříní, v nichž se začínají vytvářet nežádoucí organismy. Pokud je situace vážná a hrozilo by rozšíření plísní, hub a jiných patogenů, je lepší svěřit zásah odborníkům, kteří zasažený nábytek ošetří speciálním aerosolem a poradí další postup.

Mohlo by vás zajímat:  Kapsle, gel nebo prášek. Každý prací prostředek má své výhody, vyberte ten nejlepší pro vás

Jak na obnovení příjemné vůně

Pokud není problém natolik závažný a spočívá spíše v potřebě vrátit nábytku příjemnou vůni v jeho vnitřních prostorách, existují různá řešení. Předpokladem úspěchu je daný kus nábytku dobře vyvětrat a ideálně mu zajistit cirkulaci vzduchu i do budoucna.

Zdroj obrázku: Freepik

Dále můžete samozřejmě zvolit vůni ve spreji, ale pomáhá například i mletá káva, která účinně absorbuje nežádoucí pachy. Můžete ji jednoduše nasypat do misky nebo ji do skříně umístit v tkaných sáčcích. Příjemný a účinný je rovněž roztok vody s několika kapkami levandulového oleje.

Zdroj: https://molekule.science/musty-smells-getting-rid-of-them-from-your-home-clothes/
Přidat na Seznam.cz