House 2106554 1920[1]

Anglický styl se stává trendem v bydlení. Pravidla pro jeho vytvoření jsou neúprosná

Každý domov by měl mít svůj originální a také nenapodobitelný styl. Ten může mít mnoho podob. Na jednu se poslední roky poměrně zapomíná. Přitom se jedná o styl velmi originální, na první pohled honosně vypadající. Jedná se o takzvaný britský styl. Čím je charakteristický? Několika klíčovými prvky.

Obvykle je tu několik spojitostí. Bývá to především nábytek s čalouněním, na kterém nechybí celá řada originálních vzorů. Mnohdy je ústředním prvkem také sedačky z pravé kůže. I barva má v daných domovech svá pravidla – nádech hořčicově žluté je v daném směru až samozřejmý.

A to stále není vše, co britský domov charakterizuje. Opomíjet nelze tako výraznější vzory, stejně jako květinové potisky. Ano, někdo může tento styl označit za retro. Ale při pohledu na daný interiér je jasné minimálně jedno – taková nemovitost vypadá velice honosně a stylově. A jak si ho primárně zařídit? Základem jsou dvě hlavní pravidla:

  • Používat pouze příbuzné barvy v různých barevných odstínech,
  • opakující se vzor.
Mohlo by vás zajímat:  Stop večeření na gauči! Chytře uspořádaná jídelna se vejde i do malého bytu

Polštáře a zase polštáře

Pohovku kombinují s jedním, nebo dvěma pohodlnými křesly. Čalounění musí být příjemné na pohled a přímo vyzívat k vypití odpoledního čaje. Křesla bývají umístěna ke krbu nebo knihovně a často jsou doplněna polštáři a plédy, které lze použít za sychravého počasí. Britové milují polštáře s barevnými květinovými potisky nebo výšivkou. Dále se opakují kárové, kašmírové a zvířecí motivy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Malý konferenční stolek nakombinujte s čalouněnou podnožkou nebo taburetem. Větším taburetem můžete stolek dokonce nahradit. Takto použitý taburet by měl být doplněn zajímavým tácem sloužícím jako tvrdá podložka pro vaše věci.

Mohlo by vás zajímat:  4 nejvýstižnější charakteristické rysy minimalistického stylu v interiéru

Anglické domy také často bývají vybaveny krbem. Není neobvyklé mít krb dokonce v téměř každé místnosti. Na krbové římse mají vystavené obrázky, fotografie, svíčky a starožitnosti. Nad krbem bývá umístěn obraz nebo zrcadlo.

Starobylost v každém kousku

Dbát bychom také měli na výběr správného osvětlení, které podkreslí anglickou atmosféru. Může jím být například dominantní skleněný lustr, jak vystřižený z královského paláce, nebo jeho jednodušší moderní varianta. Hlavní je, že místnosti dodává ušlechtilý styl, velmi obvyklý pro tyto ostrovy.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky ze dřeva mají v kuchyni stále čestné místo, při správné péči vydrží roky

Pokud chcete pokoj v anglickém stylu, nesmí vám chybět velká knihovna plná starých knih, na kterých už je jejich stáří patrné. Z knihovny musí být zřejmý pocit, že její obsah již něco pamatuje. Takovéto knihy jsou k mání v antikvariátech nebo na bleších trzích.

Atmosféru vaší knihovny podkreslí zelená stojací lampa, která zároveň poskytne dostatek světla na čtení.

Jako praví Angličané se budete cítit na vašem křesle pohodlně zaboření do polštáře s knihou od Jane Austenové v ruce. Vaše nohy budou pohodlně spočívat na čalouněné podnožce a vlněný pléd jen zvýší váš komfort.

Přidat na Seznam.cz