Soap Dispenser 2337697 1280

Se skvrnami od železité vody si poradí i domácí prostředky, pozor ale na zásadní chybu

Pokud vám doma teče příliš železitá voda, mohou se v koupelně objevit nevzhledné skvrny, a to nejen ve vaně nebo umyvadle, ale také v toaletě, na koupelnových či kuchyňských spotřebičích, zdech nebo osvětleních. Co tyto skvrny způsobuje a jak se jich zbavit?

Příčiny

Skvrny v záchodových mísách, vanách či umyvadle jsou výsledkem zvýšeného obsahu železa ve vodě. Obsažené minerály jako je vápník, hořčík či železo přilnou téměř ke každému povrchu, se kterým se setkají. V případě špatně větraných místností se objeví také čiré a bezbarvé fleky na kohoutcích. Jakmile je železo vystaveno vzduchu, oxiduje a zanechává pevnou červenohnědou skvrnu. Rez se může také tvořit v bubnu pračky, kde barví oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Práce z domu vede k dlouhému sezení, výběr správné židle předejde zdravotním problémům
Zdroj obrázku: Pixabay

Roztoky na železité a jiné minerální skvrny

Neustálé mytí takto znečištěné domácnosti může být časově náročné. Proto existuje mnoho produktů, které pomáhají tyto skvrny eliminovat:

  • Odstraňovače železných a rezavých skvrn: Prodávají se ve formě tekutiny či prášku. Tekuté prostředky pomohou se skvrnami na porcelánu či trubkách, práškové naopak odstraní skvrny z domácích spotřebičů.
  • Odvápňovače: Rozpustí usazeniny již při prvním kontaktu. Většina je dostatečně silná na to, aby se zaměřila na nahromaděný vápník, ale dostatečně jemná, aby neovlivnila chrom, glazuru a spárovací hmotu nebo zkorodovala potrubí.
Mohlo by vás zajímat:  Pár drobných změn oživí interiér a zútulní prostor. Nebojte se kombinovat materiál a barvy

Ocet a citronová šťáva

Hledáte přirozenější roztok na odstranění skvrn? Jednoduše usazeniny postříkejte citronovou šťávou či octem. Ty pomohou usazeniny vyčistit a zároveň nestojí mnoho peněz. U praček jednoduše nahraďte prací prostředek šálkem octa či šťávy z citronů a zapněte program na prázdno. Stejný efekt mají u myčky nádobí.

Pozor na bělidlo!

Jednou z největších chyb je odstraňování těchto skvrn pomocí bělidla. To může tyto skvrny zhoršit, jelikož je kombinací chlóru a vody, díky čemuž v kontaktu s železem oxiduje. Chlor funguje skvěle k odstranění skvrn z oblečení či při zabíjení bakterií, ale urychluje rezivění při smíchání se železem.

Přidat na Seznam.cz