kitchen-2400367_1920-1[1]

Správné barvy zpříjemní bydlení. Špatná volba však může být noční můrou

Útulný domov nedělá jenom nábytek, vybavení a různé dekorace. Co v žádném interiéru také nesmí chybět, to jsou barvy. Řada lidí je mnohdy vybírá buď zcela bezhlavě, nebo sáhnou po nudné, ale osvědčené klasice – po bílém nátěru. Málokdo ale tuší, že vhodná barva zpříjemní bydlení, ale ta špatná může naopak způsobit to, že se doma necítíme příliš dobře a pohodově.

Seznamte se s barvami

Základní rozdělení je jednoduché. Barvy dělíme na teplé a studené. Do první kategorie zařaďme třeba odstíny žluté, oranžové a červené. V druhé skupině bude určitě fialová, šedá, ale i klasika v podobě modré i zelené.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomeňte na drahé odvlhčovače vzduchu a vsaďte na správné pokojové rostliny

Všechno ale není jen černobílé, jsou i barvy, které jsou na pomezí těchto rozřazení. Účelem teplých barev je vás příjemně naladit, povzbudit a psychicky zahřát. Naopak studené vám pomáhají v soustředění, uklidňují vás a automaticky v místnosti vyvolávají chladnější teplotu. Proto je nutné vše volit pečlivě a dobře si promyslet hlavní účel místnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další barevné faktory a jejich účel

Nesmíme také zapomínat na jejich sytost. Většinou je vhodné je zkombinovat s dalšími prvky vašeho pokoje jako je koberec, barva polštářů nebo třeba barva nábytku. Neměla by se volit příliš sytá, protože poté může celkový dojem rušit. Světlejší naopak místnost opticky zvětší a projasní. Proto je vhodné je použít na malý pokojík.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění spár mezi dlaždicemi dává zabrat. Tyto metody ale rychle a efektivně fungují

Co nám tedy z článku vyplývá?

A nakonec se tedy dostáváme k jádru problému. Zde je vypracovaný souhrn ve stručných bodech, které vám pomůžou v rozhodování.

  • obývací pokoj – nejlépe krémová, bílá, šedá nebo levandulová (projasní a provzdušní prostor)
  • ložnice – utlumené studené barvy (zelená, modrá, ale ani bílou se nic nezkazí)
  • koupelna – nejlépe světlé barvy
  • kuchyň – pokoj, na kterém se vaše fantazie může skvěle vyřádit, zde je to čistě na vás
  • dětský pokoj – volte rozhodně teplejší barvy

Na vymalování si můžete najmout profesionály nebo se o to klidně pokusit sami. Ať už se rozhodnete jakkoliv, doufám, že vám článek pomohl v rozhodování a přeji hodně štěstí.

Přidat na Seznam.cz