full-fridge-1729679_1920

Zápach z lednice nabádá k důslednému vyčištění, pomohou i pohlcovače pachů

Nepříjemný zápach z ledničky zná asi každý z nás. Někdy stačí uzavřít smradlavý sýr do sklenice. Zápach může mít ale více příčin než jen aromatické potraviny. Zdrojem mohou být například množící se bakterie nebo plísně. Vaším úkolem je tedy v první řadě dopátrat se příčiny zápachu. Zkontrolujte potraviny. Nezapomněli jste na otevřenou plechovku nebo nakrájenou zeleninu, která se už stihla zkazit? Nemá některá z potravin v lednici poškozený obal? Silně aromatická jídla, jako jsou ryby, sýry či uzeniny, balte pečlivě. Například do uzavíratelných krabiček ze skla nebo plastu. Pokud se zjevné příčiny nedopátráte, je na čase začít s důkladným úklidem vaší lednice.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pečlivé vyčištění lednice

Lednici vykliďte a pokud je třeba, odmrazte. K čištění použijte přípravek, u kterého jste si jisti, že není jedovatý. Nezapomínejte, že do lednice budete dávat zpět jídlo. Pokud použijete přípravek na chemické bázi, nezapomínejte všechny části umyté lednice důkladně opláchnout čistou vodou. Preferujete-li přírodní produkty, vyčistěte lednici vlažnou vodou s octem a citronovou šťávou. Na usazenou, těžko odstranitelnou špínu můžete použít jedlou sodu. Věnujte dostatečnou péči zákoutím lednice, kde se daří bakteriím. Zkontrolujte také, jestli není ucpaný odtokový kanálek a dobře ho vyčistěte. Vymytou lednici nechte úplně vyschnout předtím, než do ní vrátíte potraviny.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří škůdci v kuchyni bývají oku neviditelné, o to větší hrozbu ale představují

Absorbéry zápachu

V obchodech je k dostání široká škála výrobků, které nám s odstraněním zápachu pomohou. Neutralizátory ve formě sprejů, krabičky s absorpčními filtry, které pohlcují zápach a vlhkost, nebo například kuličky s absorpčními vlastnostmi, které nasypeme do misky a pravidelně je vyměňujeme. Podobnou službu nám ale mohou poskytnout i přírodní produkty. Nejznámějším neutralizátorem pachů je káva. Čichá se k ní i při výběru parfému, aby nám jednotlivé vůně nesplývaly. Pomelte trochu kávy a dejte ji v malé misce do lednice. Dalšími doporučovanými pohlcovači pachů jsou například jablka (rozkrojená napůl), plátky citronu, rýže nebo jedlá soda. Existují také ještě raritnější doporučení, a to například vysypat dno lednice stelivem pro kočky nebo vložit do lednice kus dřevěné brikety zabalené do novin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Snažte se v lednici udržovat pořádek průběžně tak, abyste nemuseli řešit akutní problémy se zápachem.

Přidat na Seznam.cz