orange-grasscutter-standing-ground-green-grass

Zákaz benzínových sekaček se blíží. „Pochybuji, že bude moje řešení ekologičtější,“ říká oslovený zahrádkář

Nejenom spalovací auta jsou prý pro planetu problém. Jsou to také sekačky na trávu se spalovacím motorem. Přitom v zahrádkářských koloniích, kde není k dispozici elektřina, jsou jedinou možností, jak si posekat. Tedy pokud zahrádkář nesáhne po aku řešení, které však mnohdy nenabídne ani dostatečný výkon, ani optimální délku provozu v případě velkých pozemků.

Začíná to v USA

I když by mnozí čekali, že podobné návrhy a regulace má na svědomí jenom EU, není tomu tak. Se zákazem prodeje malých spalovacích motorů, které se používají v sekačkách, totiž přišli v Kalifornii. Dle iDnes, který o zákazu informoval, by měl zákaz začít platit už s nástupem roku 2024. A protože aktuálně žijeme v době, kdy je téma emisí velmi rezonující, málokdo bude pochybovat o tom, že se podobné výmysly nepřesunou i k nám do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:  Majonéza najde skvělé využití i mimo kuchyni. Pomůže uklidit a zjemní pokožku

Bez benzínu to nejde

Ne každý má zahradu pouze u rodinného domu, kde v případě pár metrů čtverečných stačí aku řešení nebo kde stačí natáhnout kabel ze zásuvky z domu. Jsou lidé, kteří mají pozemek v zahrádkářských koloniích, kde ještě elektřina zavedena nebyla. A možná ani nebude, protože to buď není na pořadu dne, nebo to prostě místní nechtějí.

Zdroj obrázku: Freepik

Větší znečišťování planety

Oslovený zahrádkář se ale nenechal rozhodit a potvrdil, že pokud by podobný nápad byl někdy prosazen kromě Kalifornie také v Evropě, už má řešení. A selským rozumem došel k tomu, že rozhodně nebude ekologičtější než jeho současná sekačka.

Mohlo by vás zajímat:  Keře sluší každé zahradě. Jejich sázení má svá pravidla, díky kterým budou skutečnou ozdobou

„Pochybuji, že bude moje řešení ekologičtější,“ sdělil nám. Problém se zákazem totiž vyřeší koupí klasické elektrické sekačky, kterou zapojí do své elektrocentrály. Ano, do zařízení, které vyrábí elektřinu tak, že spaluje benzín. Takže místo aby nejenom tento zahrádkář rovnou nastartoval svou sekačku, kde bude palivo použito na samotné sekání, nastartuje centrálu, palivem vyrobí elektřinu, tu kabelem pošle do sekačky a teprve potom může odvádět svou práci. Že to není nijak ekologické, musí dojít každému.

Zdroj: Autorský text, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/benzinove-sekacky-kalifornie-zakaz-emise-aku.A211020_112941_hobby-zahrada_bma, https://leginfo.legislature.ca.gov/faces/billTextClient.xhtml?bill_id=202120220AB1346

Přidat na Seznam.cz