Disinfection Mold Hand With Spatula Removes Black Fungus From White Wall Aspergillus

Proti plísni lze bojovat bezpečnou cestou pomocí přírodních produktů

Plíseň je problémem, který se vyskytuje v mnoha českých domácnostech. Její výskyt je často způsoben špatným větráním či vlhkostí. Může ale mít velmi negativní vliv na naše zdraví. Jak si s ní co nejrychleji poradit? Vyzkoušet můžete pár domácích receptů, které navíc nevyžadují použití silných chemikálií.

Proč je třeba si s plísní poradit a jak jejímu vzniku předcházet

Plíseň či jiná houbová napadení můžou být pro naše zdraví velmi nebezpečné. Spory, které vylučují, se nám totiž velmi snadno mohou dostat do těla. Mohou ovlivňovat zejména trávicí a dýchací soustavu. Při dlouhodobém působení tohoto organismu může dokonce dojít k vyvinutí alergií či astmatu. Dlouhodobé působení plísní je často spojováno i s vývojem rakovinných onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Díky několika změnám bude náš domov energeticky efektivnější

Jak už bylo řečeno, plísně vznikají zejména v teplém, vlhkém prostředí, kde příliš necirkuluje vzduch. Nejčastěji se tak s nimi můžeme setkat v koupelnách, rozích místností či za nábytkem. Už proto je důležité obydlí často kontrolovat, jelikož se může plíseň schovávat na hůře dostupných místech. Prevence je naprosto jednoduchá. Často větrejte a nezapomeňte nastavit okna na letní režim.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak s plísní naložit pomocí snadno dostupných ingrediencí

Na plísně samozřejmě existuje spousta chemických prostředků, které je možné zakoupit i v běžném supermarketu. Tyto tekutiny ale často obsahují směs látek, které jsou velmi agresivní a nejsou příliš vhodné pro člověka. Je tak dobré se těmto látkám vystavovat co nejméně. Proto vám nabízíme několik méně invazivních domácích řešení.

Mohlo by vás zajímat:  Kupované prostředky do myčky jsou plné chemie. Známá influencerka radí přírodní alternativu

Na plíseň můžete použít roztok octa a vody v poměru 1 : 2. Ocet působí jako dezinfekce. Stejným způsobem můžete ve vodě rozpustit i pár lžiček soli nebo na postižené místo nanášet peroxid vodíku. Všechny tyto látky je dobré aplikovat rozprašovačem, nechat nějakou dobu působit a poté mechanicky setřít. Dávejte si ale pozor, stíráním se z plísní uvolňuje do okolí spousta toxických látek. Nezapomeňte tak na ochranné prostředky.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/can-mold-cause-health-problems, https://www.cdc.gov/niosh/topics/indoorenv/moldsymptoms.html, https://www.cdc.gov/mold/control_mold.htm, https://www.worksafe.qld.gov.au/safety-and-prevention/hazards/hazardous-exposures/biological-hazards/managing-mould, https://www.treehugger.com/kill-mold-naturally-eco-friendly-ideas-4864295
Přidat na Seznam.cz